| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema... ieri, 02.07 cand am iesit de la dus si mi-am curatat urechile cu betisoare am avut surpriza sa vad ca urechea dreapta imi sangereaza. Nu curge abundent, doar cand ating cu betisorul pe "rana". Am rugat un coleg sa se uite cu lanterna pentru ca imi era frica sa nu fie afectat timpanul, si a zis ca am doar o rana pe canal.
Mentionez ca dimineata am incercat un handsfree pentru un coleg care zicea ca nu aude, si cand am scos magnetul am simtit o durere in ureche, dar repet, pe canal nu la timpan.
Ieri dupa ce am curatat nu a mai curs, astazi de dimineata iarasi am gasit putin pe betisor. Ce sa fac? De asemenea, auzul nu mi-e afectat deloc, aud la fel cu ambele urechi.
Sper sa nu fie ceva grav, doar o rana usoara care sa isi revina in 2-3 zile.
Si o ultima intrebare: Ar fi o problema sa merg la bazin (in conditiile in care urechea imi va sta mult timp in apa)? Poate sa se inrautateasca situatia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Goofy a răspuns:

Asteapta si vezi ce se va intampla...Iar la bazin daca vrei sa mergi, ia-ti o casca dintraia cum au inotatorii si poarto ca sa nu-ti intre apa in urechi sati deschida rana.

| BubblesBlossom a răspuns:

Hmmm...incearca sate dai cu tetraciclina pe rana si nu, nu merge la bazin pana nu iti trece ca ar putea sangera chiar si cu casca pe cap! sfatul meu ca am patit si eu asa!