| Sebbii a întrebat:

Am o mare problema cu cainele meu...deci se scarpina pe piele pana ii da sangele pe cap si pe gat..al doilea lucru e ca are o ureche infectata. am chemat doctorul i-a facut o injectie si a spus ca are otita. dar eu nu stiu ce sa fac din ce in ce se scarpina mai rau pe cap. Va rog ajutati-ma!

(Scuzati categoria)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aiurea! Ala n-are otita cum nu-s eu popa. Du-l la alt medic veterinar. Ala este varza.
Simptome si semne ale otitei:
durere la apasarea pe ureche sau la tractiunea posterioara a pavilionului;
pielea de la intrarea in canalul auditiv apare tumefiata, ingustand canalul;
de regula, auzul este normal sau doar usor scazut (spre deosebire de otita medie);
Otita externa nu are legatura cu raceala.
Ori cainele tau are mancarimi.

3 răspunsuri:
| Marrrria a răspuns:

Si cainele meu a facut o alergie si se scarpina foarte tare. Du-te si la alt medic veterinar.