| AvalohAlyn a întrebat:

Cainii viseaza cand dorm?

Răspuns Câştigător
| Gregory a răspuns:

Salut. S-a demonstrat ștințific că și câinii visează. Primele studii au fost făcute la începutul anilor '60. Potrivit cercetătorilor, activitatea cerebrală din timpul somnului unui cățel se împarte în două faze care durează aproximativ 30 - 45 de minute fiecare, în funcție de talia și vârsta câinelui.
Un cățel de talie mică visează mai mult decât unul mare. Spre exemplu, un Pudel visează o data la 10 minute, în timp ce un câine mai mare precum un Buldog American sau un Ciobănesc German visează o dată la 1 oră și jumătate.
În prima fază a somnului câinele se relaxează, iar respirația este scăzută și ritmică. În această etapă câinele se poate trezi oricând, chiar și la auzul unei pungi care foșnăie la câteva camere distanță sau poate simți mirosul unei fripturi ce se prepară undeva în vecinătate.
A doua fază a somnului este cea în care apare mișcarea alertă a pleoapelor, uneori ivindu-se chiar și visele. Respirația devine alertă și neregulată, câinele începe să-și miște urechile, lăbuțele și mustățile, iar mușchii de pe față și de pe torace devin rigizi. Aceasta este faza de maximă activitate cerebrală, când este cel mai greu să trezești un câine.
Un vis este o succesiune de imagini, gânduri sau emoții care trec prin minte în timpul somnului. La animalele de companie aceste imagini sunt bazate, probabil, pe experiențe anterioare, imaginație sau fantezie.
Câinii visează în același fel ca oamenii, lucruri uzuale sau au vise legate de interesele lor canine. Cu toate acestea, insomnia sau coșmarurile, boli foarte des întâlnite în cazul oamenilor, apar rar la câini, poate chiar niciodată.
Pentru a avea un somn profund, însoțit de vise, un câine trebuie să fie perfect relaxat.
Este posibil ca unele rase de câini să prezinte anumite deficiențe respiratorii în timpul somnului, cum ar fi asfixierea.
Pe de alta parte, rase precum Doberman, Beagle, Labrador, Poodle sunt expuse unei boli numită narcolepsie, care îi pot face să adormă pe neașteptate, chiar și în timp ce-și iau masa ori când se joacă.
Chiar dacă nu ne pot povesti visele, câinii ne pot spune foarte multe despre somnul lor prin intermediul pozițiilor în care se odihnesc și prin sunetele sau mișcările pe care le fac.
Poate că un Pitbull care dă din labe și mârâie visează cum înhață un hoț care a intrat pe neașteptate în casa stăpânilor. Sau un Pekinez cu un somn agitat aleargă porumbeii din fața blocului. Ori, poate că, un Buldog care sforăie de mama focului are în față, în vis, un castron plin de mâncare delicioasă din care se înfruptă.
Un câine care mârâie sau se zbate în somn se poate simți fie amenințat, fie dominant.
Când îl vedeți că se zbate, latră sau plânge, sunteți tentați să îl treziți din somn.
Nimănui nu-i place să fie deșteptat, astfel că orice câine trezit brusc din somn va reacționa agresiv sau confuz, indiferent de cât de bine intenționați sunteți.
Cel mai bine ar fi să nu îl atingeți, deoarece este posibil ca poziția în care a dormit să nu fi fost prea confortabilă sau atingerea voastră să îi accentueze o durere musculară sau articulară deja existentă și poate reacționa violent.
Înainte de a-l mângâia strigați-l încet pe nume. Auzirea numelui este un stimul important, câinele trezindu-se cu ușurință, fără a se speria.
Descifrarea mesajelor pe care le transmite un câine în timpul somnului și mai ales a viselor pe care le are, rămâne în continuare dificil de realizat și totodată un mister pentru toată lumea. happy

16 răspunsuri:
| AnaMaryadragutaa a răspuns:

Da desigur si catelusa mea viseaz si uneori chiar viseaza urat ca plange in somn mai da din codite sau se misca, da din labute din picioruse e foarte placut sa o vad cum doarme si da din labute din codita da viseaza

| PinkPanther a răspuns:

Da viseaza, de ce crezi ca sunt cainicare alearga in somn (dau din picioare ca si cum ar alerga), latra, sau dau din coada?

| oprescudorin11 a răspuns:

Da! si cainii viseaza cand dorm! Stiu asata ca ma distram vazand unul care, dormind, si geticula, iar cand l-am trezit s-a intristat dar m-a iertat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cainii nu au creier, deci nu viseaza.

| MaskOfSanity a răspuns (pentru anonim_4396):

Câinii nu au creier? Îţi dai seama ce prostie mare ai spus?

| anonim_4396 a răspuns (pentru MaskOfSanity):

Cand citesti ceva iesit din comun, sunt mari sanse sa fie o ironie...

| MaskOfSanity a răspuns (pentru anonim_4396):

Am dat de multe persoane care spuneau ceva ieşit din comun şi nu o spuneau ironic. Nu a sunat a ironie ce ai spus tu, dar în fine.My bad.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MaskOfSanity):

Credeam ca e evident ca orice mamifer are creier iar din moment ce creierul este responsabil pentru vise, e normal ca orice mamifer sa viseze.

Irony is wasted on the stupid...

| MaskOfSanity a răspuns:

Câinele meu dă din lăbuţe şi mormăie în somn, deci bănuiesc că da.

| lucian_2018 a răspuns:

Dupa cum spun specialistii da.

| LiviuuuXD a răspuns:

De ce, tu nu visezi uneori cand dormi? Normal ca viseaza, paul55, cainii nu vad chiar alb negru,doar ca nu pot vedea atat de colorat ca oamenii,vad culorile putin mai inchise. Orice vietate viseaza cand doarme, chiar si cel mai salbatic animal viseaza! Si pisicile si cainii si caii si lupii etc. viseaza cand dorm, odata stateam la tv si catelul pe canapea langa mine, era iarna si afara era foarte frig si foarte multa zapada prin curte, asa ca mi-am bagat catelusul in casa care avea 1 an, l-am pus pe canapea si s-a lungit toata canapeaua, asa ca m-am pus pe un scaun uitandu-ma in continuare la televizor (sigur ca am dat mai incet pentru ca era film si nu vorbea in romana) catelul adormise si dupa 1 ora jumatate incepea sa isi miste o labuta incet incet,dupa a mai miscat una dar mult mai incet ca cealalta,dupa si-a miscat labuta si miorlaia acolo cum fac cainii. Ma speriasem de moarte credeam ca e bolnav, insa l-am dus la veterinar si a zis ca visa ceva! Deci eram :O cand am auzit asta, crede-ma ca nici eu nu stiam asta, dar chiar visa ceva, dupa mine nu prea frumos daca se speria asa rau..Raspunsul final: da, cainii viseaza!

| paul55 a răspuns:

Salut si da viseaza dar sa stii ei vad alb negru deci is invechiti ") ba nu sunt m facut o gluma.

| MrAnonymus a răspuns:

Da viseaza.Si cateaodata o sai vezi ca tremura in somn, sa nu te sperii, asa viseaza ei.

| LaurC a răspuns:

Mhm. Mult si profund.
Rottweiler-ul meu da din labute si latra prin somn.

| Fluturaș34 a răspuns:

Eu cred ca nimeni nu are de unde sa stie daca intr-adevar cainii sau orice animal viseaza, doar asa presupunem happy fiind viinte vii ca si noi e foarte probabil sa aiba ceeea ce noi numim "vis".

| Bell10 a răspuns:

Da desigur ca viseaza! ^.^