| TurcoaicaTa a întrebat:

Cam cat costa vaccinurile la un caine pechinez? Si la ce varsta trebuiesc facute?

5 răspunsuri:
| alabalaportocala2011 a răspuns:

Asta întrebi la farmacia veterinară sau la medicul veterinar, că oricum trebuie să îi faci acele vaccinuri, care sunt obligatorii.
Nu exclud că o parte din vaccinuri putea să i le fi făcut fostul stăpân și trebuie să îl întrebi despre asta. Parcă tu explica-i că ai primit un asemenea cățel.

| TurcoaicaTa explică (pentru alabalaportocala2011):

Nu cred ca le are deja facute pentru ca mi-a zis si are de abia o luna.

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Cu cred mergi sau nu mergi la biserică.
Trebuie să îl întrebi pe fostul proprietar clar ce vaccinuri i-a făcut și pe restul să i le faceți voi.
Dacă fostul proprietar nu este o scârbă vă zice exact situația cățelului sub aspectul vaccinurilor și altor tratamente sau probleme medicale.
Nu știu dacă vaccinuri făcute suplimentar, pot să facă rău sau nu cățelului.
Asta trebuie discutat cu un veterinar.
Trebuie să îi faci și un control medical să nu aibă probleme medicale grave.

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Vezi că acum la oameni, din cauza hranei aiurea, a stresului, a radiațiilor etc. apar mult mai mulți copii cu probleme medicale f grave și foarte mulți copii idioți, mult mai mulți decât în deceniile trecute.
Acești copii reprezintă un chin pentru familiile respective, că legislația statelor nu abordează asemenea situații, de o manieră serioasă.
Am văzut pe Youtube chiar un fel de copil parcă viu dar fără creier.
Evident că nu va ieșii nimic, dintr-un asemenea monstru.

Și la câini trebuie să fie ceva asemănător, deci o creștere a numărul puilor de câine, cu probleme medicale grave și dacă îl găsește cu probleme medicale grave, cățelul, trebuie lichidat.

| alabalaportocala2011 a răspuns:

La câini stresul și hrana aiurea, nu au efecte așa rele, ca la oameni, dar radiațiile au și la câini efecte rele.

Dacă îl găsește cu boli incompatibile vieții, lucru cam greu de crezut, că nici nu au aparatura medicală necesară, ca să depisteze așa ceva, atunci trebuie verificat cățelul și la alt medic veterinar și dacă și acela confirmă aceleași lucruri, atunci trebuie lichidat cățelul.