| anonim_4396 a întrebat:

Care este mai dragut Bichon Maltese sau Bichon Frise? Pentru ca in curand voi avea unul (am 14 ani) si pana acum nu am mai avut caine decat hamsterii. Va rog frumos sa imi spuneti cam cat sunt cheltuielile pe luna, cam ce trebuie sa ii cumpar la inceput, cum il invat sa faca afara, pe la ce ore sa il scot (adica in ce interval de timp). Nu vreau sa primesc intrebari stupide. Multumesc anticipat.

8 răspunsuri:
| T7uk a răspuns:

Mie nu imi prea plac Bichonii fiindca toata lumea are unul.
Dar cel mai frumusel e cel Maltese. La plimbari minim 30 de minute pe zi, Cu cheltuielile o sa fie putin scump pentru vaccinuri (in zona mea sunt cam 2-3 milioane).Il poti scoate afara oricand exceptand vara la pranz cand sunt 40 de grade afara.

| Gdeni a răspuns:

Frise este foarte draguuuut :X:X il mananci. daca e mai marisor o sa ceara el afara. dar scoate-l dimineata obligatoriu cam pe la 5 asa. mai mult de atat nu stiu ca sa zic.

| ÎngerCretin a răspuns:

Saint Bernard

| Andrut2a a răspuns (pentru ÎngerCretin):

Ce este cu el?

| ÎngerCretin a răspuns (pentru Andrut2a):

Cel mai dragut caine posibil :X :P. mare, lenes. pe placul meu
Uite-te la al meu
https://www.facebook.com/....../photo.php

| Bianca555 a răspuns:

Bichon-ul Frise este dragalas dar si foarte energic trebuie scos mult afara sa-si consume energia, cu vaccinurile este mai complicat depinde de medicul veterinar vaccinurile sunt ieftine la inceput

| DianaGabureac a răspuns:

Pentru Bishon Maltese, pe care ti-l recomand deoarece este mai usor de ingrijit:
- 70 RON / Luna
- Cumpara: mancare Darling pentru catelusi, un bol de mancare si unul de apa, un culcus ( pliabil de preferinta, dar si unul moale ) confortabil, cateva jucarii gumate, zgarda si lesa maleabila si reglabila ( de pilda unul cu prelungitor ), o perie.
-Cum il inveti sa faca afara: il scoti in lesa afara, dupa ce mananca. Nu ii atrage atentia si asteapta sa faca. Apoi da-i o gustare. Daca face in casa cearta-l ( doar retrage-te cu jucariile si inchide-l in camera ) iar dupa un sfert de ora scoate-l afara.
- Cum il perii: ia peria si piaptana usor blanita de la cap la coada, cu miscari regulate si circulare.
- Pe la ce ore il scoti: cam in perioade de o 30 minute / o ora in 3 plimbari: una dimineata ( inainte sa pleci la scoala ), una dupa amiaza ( cand te intorci ) si una seara ( pe la 7:00 ).
Sper ca te ajut si ca voi primi o funda.
Mersi.
Daca mai doresti informatii cu privire la animale, contacteaza-ma. Am experienta si multe animale acasa: caini, pisici, papagali...

| Gabi1701 a răspuns:

Mie mi se pare mai dragut Bichon Maltese.Eu am avut un canishe si iti spun cum am facut eu.Deci de mancare eu zic ca la inceput sa ii iei niste bobite Pedigree Vital Protection Junior pana pe la 3 luni macar si cu cateva pliculete sau conserve Junior pana se acomodeaza si apoi poti sai dai si lapte si eu i-am dat de la scoala laptele si cornul inmuiat si manca o gramada(ma astepta cand veneam la scoala), eu zic sal scoti de 2-3 ori pe zi dimineata(un parinte poate face asta)cand vi de la scoala si seara zic eu.O sa fie greu la inceput ca sa-l dresezi, dar aratandu-i si certandu-l un pic se va rezolva.Cheltuieli nu sunt daca nu este bolnav si daca vrei sa-i iei mereu mancare de la magazin scump. Funda?