| Ceropollo18 a întrebat:

am un Bichon Maltese de 3 luni si este foarte cuminte. Doar ca in timp ce ma joc cu el are obiceiul prost sa muste. O alta problema ar fi ca nu stiu cum sa il invat sa faca afara. Daca aveti solutii va rog spuneti-mi. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Este un obicei comun catelusilor, le cresc dintii si simt nevoia de a musca, pentru ca ii mananca gingiile, plus, ca asa se joaca cainii prin muscare. Si cainele meu care are 14 ani se joaca cu mine si ma musca incetul de mana, puiutul tau are dintii foarte asculti si momentan nu stie cat de mult sa apese ca sa nu te doara, dar odata cu trecerea timpului o sa invete cat sa muste ca sa nu te doara.
Sper ca i-ai facut toate vaccinurile ca sa poate sa iasa afara. Incerca sa aiba program fixe, ore cat mai fixe afara ( el memoreaza programul stie ca la ora X trebuie sa fie dus afara, de aceea trebuie program fix), de preferat dupa ce manaca si bea apa cu vreo 30 de minute ( dupa mancare), sa fie de 3 ori pe zi. Nu o sa fie usor sa se obisnuiasca afara, dar cu rabdare si calmitate o sa vezi ca o sa invete sa faca afara. Cand face in casa, cearta-l, dar sa nu il bati, iar cand face afara, lauda-l, mangaie-l ca sa stie ca a facut un lucru bun, si cum am spus de preferat dupa ce bea si mananca, ca na, daca tu l-ai dus acum afara, si apoi manaca si bea apa, e logic ca dupa vreo 30-60 de minute are nevoie sa faca pipi.