| anonim_4396 a întrebat:

Cat timp e gestanta o catea(pechineza)?

10 răspunsuri:
| hashe86 a răspuns:

In medie, dureaza 63 de zile(9 saptamana), +- 5 zile. Fiind de talie mica e posibil sa nasca mai devreme.

| Ianaaable a răspuns:

Gestatia la catele tine de regula 2 lunihappy

| vilmaristul a răspuns:

Indiferent de rasa, 3 luni.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gestatia la catele dureaza circa 58-63 zile(in medie 8-9 saptamani).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

9 saptamani

| costin_6617 a răspuns:

Perioada gestatiei difera de la un caine la altul in functie de rasa. In ultimele doua saptamani de gestatie s-ar putea sa vedeti ca "viitoarea mama" lasa in urma ei un miros ciudat. Acesta este semnul ca nu mai este mult pana la „marele eveniment". In aceste doua saptamani mancarea pe care o dati catelusei dumneavoastra trebuie sa fie bogata in proteine si in calorii deoarece, ca si in cazul oamenilor, ea isi hraneste si puisorii chiar daca nu a nascut inca.

Daca mirosul este prea neplacut cel mai bine ar fi sa va duceti cainele la un control medical deoarece s-ar putea sa aiba o infectie uterina. Nu este indicat sa ii oferiti cainelui dumneavoastra o dieta plina de fibre si cu foarte putine calorii si proteine. Cel mai bine ar fi sa renuntati la fibre si sa cresteti nivelul proteinelor si caloriilor. Daca va iubiti cateaua si vreti sa aiba parte de o fatare cat mai usoara ar trebui sa va informati despre etapele gestatiei rasei de caine pe care o aveti. Un lucru pe care ar trebui sa il faceti indiferent de rasa de caine pe care o aveti este sa ii masurati zilnic temperatura corpului. Cand va ajunge in jurul valorii de 37 de grade Celsius este un semn ca fatarea ar trebui sa inceapa in cel mult 24 de ore. Comportamentul nelinistit, contractiile la distanta de un minut, papitatiile, lipsa de odihna si lipsa poftei de mancare reprezinta primul nivel dinaintea fatarii.
Acesta dureaza cel putin 24 de ore. Nivelul al doilea este reprezentat de contractii puternice si nu ar trebui sa dureze mai mult de o ora dupa care ar trebui sa aiba loc fatarea.

Alte răspunsuri
| Mariutu_Mario_1996 a răspuns:

63 zile

Alte răspunsuri