Întrebare recomandată | SamuraiX a întrebat:

Catelusa mea (pitbull) trebuie sa fete, astazi este undeva a 55-a, 56-a zi de gestatie, aseara pe la ora 12 i-a aparut laptele, cand sa ma astept la puisori? Si va rog, niste sfaturi ceva.

5 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Cred ca in noaptea asta, daca nu, cel tarziu maine. Pastreaza numai puii mai vigurosi dpdv fizic, patru cel mult, altfel nu o sa aiba lapte pentru toti puii, daca o sa fete vreo 6-8.

| JulyStorm a răspuns:

A mea a fatat abia prin ziua 62, 7 pui si culmea, a avut lapte sa-i hraneasca pe toti. Dar vezi ca de acum va incepe sa manance f f f mult! Asigura-i hrana multa si de calitate. Fara portie! O lasi sa manance cat are nevoie.
Ai mare grija ca in primele zile va fi f protectoare cu puiutii. Probabil va lasa o singura persoana sa puna mana pe ei, persoana de care asculta ea de obicei. Nu o forta, ca sa nu ai probleme. A mea incepea sa maraie la toti cei din familie numai cat se uitau spre pui, dar sa ma si puna mana. Eu am fost singura care a avut voie sa ii mangaie prima saptamana. laughing
Anyway, sa-ti traiasca toti, sa fie sanatosi si ai mare grija cui ii dai, sa nu ajunga la dobitoci!

| lucian_2018 a răspuns:

Gestatia la caini dureaza 9 saptamani, circa 63 de zile aceasta ar fi media dar mai pot fi situatii de + - 4, 5 zile.
Te sfatuiesc sa o tii la un loc calduros.
Sa te bucuri de catei:X

| MariA00 a răspuns:

Cred ca peste cateva zile maxim 3-4 zile vei avea niste puisori superbi. Succes!

| beatricegolban a răspuns:

Cred ca cel putin peste 8-10 zile o sa fete.sa te bucuri de puisorii draguti!