| Ralu170796 a întrebat:

Buna, TPU!
intr-o saptamana catelusa mea o sa aiba puisori, va rog pe voi, iubitorii de animale sa-mi spuna cum trebuie sa am grija de ea si de viitorii puisori!
Este un bichon, este la prima ei fatare si am mari emotii pentru ea! multumesc

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Catelusa isi va hrani puisorii la san timp de cateva saptamani dupa fatare, in schimb ea are nevoie de o alimentatie mai bogata

Vezi aici :

*Nutriția cățelei ce alăptează*

Nutriția mamei în primele săptămâni de la naștere are o influență mare asupra calității laptelui pe care îl produce, așadar și asupra sănătății puilor. Pentru a produce lapte are nevoie de cantități considerabile de proteine și calciu. Cerințele ei energetice cresc cu circa 325% în comparație cu cele normale. Așa că ai putea și să îi dai niște suplimente minerale. Dar ai grijă ca nutrienții să fie într-un raport corect unul față de celălalt; prea mult sau prea puțin dintr-un anumit mineral/ nutrient poate cauza ca alte substanțe să nu fie procesate cum trebuie de corp și să apară deficiențe. Fătarea la câini și perioada de după sunt etape foarte obositoare și este datoria ta să fii foarte atent la animal în această perioadă. Dacă pierde în greutate, este mai inactivă sau îi cade părul, fă o programare la veterinar. "

*Cât timp alăptează cățeaua și când să încep să le dau de hrană solidă?*

" Momentul în care începi să le dai de mâncare depinde de cantitatea de lapte pe care o are mama și de greutatea puilor acesteia. În general crescătorii încep să hrănească puii între săptămâna a treia și a șasea de viață. Dacă nu ești sigur ce să faci, întreabă veterinarul după circa patru săptămâni dacă îți recomandă să le dai hrană suplimentară.

Ca un prim tip de hrană pe lângă laptele mamei le poți oferi lapte pentru căței sau un amestec de apă cu hrană uscată pentru cățeluși, din care să le pui un pic pe gură sau pe lăbuță. Din săptămâna a 8-a până la a 10-a de viață cățeii pot începe să mănânce hrană normală pentru juniori, cu un conținut de 80% de carne. "
Vezi mai multe aici:
https://www.zooplus.ro/......a-cateilor

1 răspuns: