| Georgesava a întrebat:

Cateva intrebari : De cate ori trebuie sa schimb apa din acvariu de 4 L cu 3 pesti? si : De cate ori trebuie sa hranesc pe zi 3 pesi guppy? Si daca am 2 femele si un mascul si ei depun icre pe fund adica pe nisip eu folosesc un furtunel si nu trag nisipul vor ramane ouale?

Răspuns Câştigător
| InFiNiTi13 a răspuns:

Apa din acvariu trebuie schimbata odata la 2 zile si femelele depun icrele pe ceva solid gen daca ai decorat acvariul cu pietricele, ferigi de apa e posibil ca acolo sa se fi despus acolo icrele

3 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Tot ce a spus Alexutza 27 e adevarat.Ai dat funda pentru niste bazaconii.

| Alexutza27 a răspuns:

Pana la urma ai pus 3 pesti happy Sa stii ca femelele de guppy NU depun icre nicaieri. o sa le creasca burta si o sa nasca pui vii (probabil icrele se dezvolta in interiorul lor). Daca o sa ai norocul sa te afli langa acvariu cand se va intampla o sa ai ocazia sa urmaresti ceva impresionant happy daca nu poti cauta pe youtube guppy female gave birth. Parerea mea e ca o data la doua zile nu e bine sa schimbi apa, este prea des deoarece ei se acomodeaza in apa pe care le-o pui. si e foarte important sa nu pui direct de la robinet. pune apa intr-un bidon de 5 litri si lasa-l fara dop pana cand schimbi apa. asa se va evapora clorul din apa. Sa nu te sperii daca o sa manance din pui. ei sunt foarte mici si daca nu ai o planta stufoasa in care sa se ascunda nu vor rezista. Eu am avut si asa mi s-a intamplat, nu iti spun din ce-am citit sau auzit. Am vazut ca exista acvarii mici din plastic speciale pentru guppy si au la mijloc un perete despartitor cu gaurele mici astfel incat femela sa ramana in partea de sus si puii sa cada la fund si sa nu fie mancati. o sa trebuiasca sa iei mancare foarte marunta pentru pui.

| Georgesava explică:

Da... era singurul raspuns plauzibil de altfel si singurul