| Kooky02 a întrebat:

Ce animal ar fi mai frumos sa imi cumpar tarantula sau papagal?

11 răspunsuri:
| Ramona000 a răspuns:

Pai am vut papagali si mia-u fakutt multa galagie da si tarantula daca o scapi pe jos sau daca lasi putin deschis capu poate ieshi si cine stie ce face cu veninul. alege care-ti place mai mult ca doar al tau o sa fie

| Alinna20 a răspuns:

Eu zic papagal.De ce? Pentru ca chiar daca este perus il poti face sa vorbeasca si nu te plictisesti cu el! este simpatic si inteligent eu am avut vreo 5 perusi din pacate... ia mancat pisica.Si in plus ei trebuie luati de puisori ca sa se obisnuieasca cu tine si nu o sa mai fuga daca lasi geamul deschis. Stiu din propria experientawinking

| mishuzuchan a răspuns:

Pai tarantula e linistita si periculoasa pe cand papagalii galagiosi dar draguti... mai bine sa traiesti in galagie decat sa mori laughing

| bibiiiy a răspuns:

Sincer.tarantula.eu am avut o tarantula,pesti, am avut si papagali, si o pisica. dintre toti cel mai mult mi-a placut tarantula ...pentru ca rareori mai vezi pe cineva cu o tarantula ca animal de companie.intr`adevar.unii oameni mai incultii cred ca esti nebun daca iti iei o tarantula.chiar am auzit de la un prieten care mi-a spus verde in fata: cum sa iti iei o taranula? ala e un paianjen urat.si are si venin.Intr`adevar.are venin dar veninul se scoate si nu mai este nici-un fel de problema.acum este decizia ta ce iti vei alege

| Nutemaiholba a răspuns:

Tarantula e mai interesant[dar si mai scump] eu votez pentru tarantula pentru ca am o iguana si e cam la fel de interesant pentru ca sunt fiinte aduse din salbaticie

| kristy10 a răspuns:

Coaie tu nu gandesti?laughing cum sa-ti iei tarantula? mai bine papagal de 1000 de ori happy

| MoMoScumpik a răspuns:

Cu toate ca tarantula,este interesanta,simpatica,si din pacate discriminata,poate fi in acelasi timp si periculoasa,deoarece daca nu faci ceea ce trebuie,te-ar putea intepa cu venin(doamne fereste)sau pe o alta persoana curioasa,care habar nu are cum sa te comporti cu o tarantula.cel mai bine ar fi sa-ti iei un papagal,deoarece si eu am avut,le dadeam drumul,stateau pe sifonier,pe umar, cel mai mult le dadeam drumul in baie, si ii prindeam cu o plasa.dar daca iti iei papagal va trebui sa-ti iei pereche. sper ca te-am ajutat.Cel mai sigur e papagalul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tarantula

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am doi perusii.Sincera sa fiu tarantula e destul de periculoasa.Trebuie sa ai grija.Papagali sun frumosii colorati si ii poti dresa sa stea pe degetul tau, sa vorbeasca, sa faca aport si ca sa iti fie mai usor puti sa ii inveti sa faca intr-un singur loc.Acum depinde ce rasa de papagal dorest, ca se schimba si dresajul.Peusii i-am loat de la zoomania LUNI, ca e ziua ckentului si sunt reduceri, si au cstat amundoi 20 lei.Tii recomand ca se ingrijesc usor.Acum depinde de preferintele tale.

| Grăurea a răspuns:

Ar putea parea ciudat raspunsul meu, dar eu consider ca o tarantula ar face un animal de companie mai bun decat papagalul.
Am avut odata o pereche de papagali; erau perusi pentru ca nici oa alta specie mai mare si care sa poata sa vorbeasca nu avea un pret ok, si imi era tare frica cu ei! Puteau zbura pe geam (si chiar asa i-am pierdut pana la urma), erau greu de prins inapoi dupa ce ii eliberam din colivie ca sa zboare prin casa, sa nu amorteasca, si nu aveau de gand sa faca nici un pui! Dar, crede-ma pe cuvant, nimic nu iti poate aduce o satisfactie mai mare sa adopti si sa ai grija de un biet animalut neajutorat a carui specie este pe nedrept discriminata, si sa arati lumii cat de dragute, frumoase si pufoase animalute inocente de companie pot fi aceste tarantule care, de-a lungul timpului, si-au luat o reputatie tare proasta. Apoi, sunt mai interesante, nu-ti dau emotii si pot fi super dragute!

| nanami a răspuns:

Papagalul este mult mai inteligent si daca si tu esti inteligenta acest animal ti s-ar potrivi.