| purcelus243 a întrebat:

Ce animale mai poti tine la garsoniera? in afara de caini pisici, ma gandeam sa iau niste purcelusi de guineea, cati bani te duce daca iei 2 3 purcelusi de guineea? mancarea lor pe luna si ce animale as mai putea sa tin? un iepuras as avea vreo sansa? nu ma pricep nu am avut niciodata.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Caini nu poti tine intr-o garsoniera, fiindca nu au spatiu deloc sa se miste si apoi latra, avand probleme mari cu vecinii.
In garsoniera poti tine 1 pisica sau un acvariu cu pesti, fiindca purcelusii de guineea si alti soareci miros foarte urat.
Iepurasul nu are loc sa alerge si isi face nevoile peste tot, deci nu este animal de tinut intr-o camera mica.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ia ti papagal peruș nu porc de guineea sau pisici care se ca.ă peste tot si pute groaznic.Plus cu pisica trebuie dusa la medic vaccin mincare speciala, dar asa papagalii stau in colivie si nu te deranjeaza cu nimic poate gasesti unul vorbitor

| dullcat a răspuns:

Buna.Stau si ma gandesc ca daca intrebi de bani, presupun ca iti faci griji ca nu vor ajunge. Poate nu e chiar intelept sa inghesui atatea animale impreuna.Ai si tu nevoie de aer curat, plus spatiu pentru posesiuni si toate cele, care la garsoniera e precar.

Daca nu ai deocamdata niciun animal de companie, incepe doar cu 1, tine-l un an si vezi cum fluctueaza cheltuielile de la luna la luna, apoi mai cumperi/adopti altele.Gandeste-te ca trebuie sa iti adaptezi rutina zilnica sa le includa si pe ele: afectiune, mancare, ingrijire, curatare, mers la veterinar cand e cazul etc.Asa ca incepe de la mai putina munca si apoi urci daca iti dai seama ca esti capabil/a si nu e nicio problema.

Vezi daca gasesti pe aici informatiile pe care le cauti(daca dai search dupa cuvinte cheie gasesti mai multe videoclipuri).

https://www.youtube.com/watch?v=25UphtvyEIo

https://www.youtube.com/watch?v=gqZZymadPLU

| StoicAnalysis a răspuns:

Daca stai la garsoniera, iti recomand sa-ti cumperi un acvariu cu pesti. Nu fac galagie, si nu put.

Poti lua o broasca testoasa

Porcii de guineea put aproape la fel de urat ca iepurii. Hamsterii sunt activi noaptea si fac zgomote, iepurii put oribil ( crede-ma, nu vrei sa ai un iepure in garsoniera ), caini si pisici ( nici o sansa ), poti incerca sa iei papagali, dar cateodata mai fac galagie dimineata devreme.

| Sophieka a răspuns:

In primul rand de ce vrei animale? In al doilea rand, ai timp, si posibilitatea sa li te dedici? Ca e purcelus, ca e iepuras, ca e pasare...Nu e de lasat zilnic singur prea mult timp.
In al 3-lea rand, vezi ca au si ei miros, fac mizerie, ai de curatat zilnic dupa ei...Trebuie achizitionate custi speciale, jucarii, mancare, daca patesc ceva sau fac purici etc trebuie cumparate cele necesare vindecarii lor sau dusi la vet.
Apoi daca iei 2-3 purcelusi, s-ar putea sa iti faca si pui...
Depinde de cate animale iti iei, initial o sa dai cateva sute pe ei + cusca + mancare + etc si apoi ca intretinere un 50-100 lei lunar depinde ce iti iei si cate iti iei.

Eu una nu as mai vrea animal la apartament...Am destule si stiu ce inseamna...

| sammie a răspuns:

Bună! Pe plan financiar îți pot spune că costă mult. Dacă vrei să iei 2-3 e foarte scump. Până și la unul e scump. Mai bine ia un hamster sau niște papagali. Dar doar un hamster nu 3, și doar 2 papagali nu 4.

| Aleeqq001 a răspuns:

Cam pe peleți cu porcusori de guineea dau 50 de lei lunar (2 pachete), fanul ma tine doua luni 25 de lei
Nu e mult dar trebuie dacă nu ai casa sa le oferi o alimentație diversificata în legume și fructe și cam costa dacă nu ai o gradina sau ceva
Poți și un hamster dar îți recomand sa te documentezi înainte de a cumpăra unul
Uita-te la videoclipurile ei despre hamsteri!
https://youtube.com/@GeorgianaMedeleanu

| Ciprian92c a răspuns:

Daca aveti nevoie de mancare premium pentru caini puteti gasi aici.

https://www.ainevoie.ro/......tru-caini/