| Maria1300 a întrebat:

Am 13 ani si de ceva timp mi-am dat seama ca as avea nevoie de un animal de companie. Stau la bloc asa ca e mai naspa. Ce animal de companie imi recomandati? Cainele si pisica in niciun caz nu pot(sunt alergica la parul lor )si nu stiu de ce, dar porcusor de Guineea sau papagali nu vreau.Eu m-am tot gandit la hamster pentru ca nu e foarte scump si usor de intretinut, dar traieste doar 2-3 ani... Prefer animale care traiesc ceva mai mult, pentru ca nu vreau sa le pierd repede sad Ce animal de companie ar fi dragut, usor de intretinut si traieste cel putin 3-4 ani? Fundaa happy

Răspuns Câştigător
| sanduanna2005 a răspuns:

Și eu am tot 13 ani, si am avut experiență cu o mulțime de animale de companie de la o vârstă destul de frageda, asa ca iti pot recomanda cateva animale de companie usor de intretinut, dragute si care te poti atasa de ele datorita personalitati lor(din experienta):
-Din categoria Rozatoare, iti pot recomanda arici pitici africani, deoarece nu sunt prea mici, nici prea mari, nu au nevoie de mult spatiu, sunt usor de ingrijit, sunt draguti, si iti vor fi prieteni foarte buni,(durata de viata in captivitate 6-8 ani).Dar daca te hotarasti sa achizitionezi unul, va trebui sa te interesezi pe internet de conditiile lui de viata.
-Din categoria Reptile, iti pot recomanda broscutele testoase (ceea ce am si eu in prezent) au nevoie de acvariu(sau o lada transparenta ) un filtru care costa cam 26 de lei, un incalzitor, care costa cam 50 de lei, o insula, mancare, si o solutie de apa, reptosafe.Trebuie sa le faci curat saptamanal, majoritatea broaștelor sunt solitare, si nu au nevoie de partener, si in general o broscuta costa 60 de lei.(durata de viata- 50-70 ani)
-De asemenea, iti mai pot recomanda si din categoria Pesti.
Pestele Betta este un peste solitar, care nu poate convietui cu alti pesti, este usor de intretinut, si dupa parerea mea fiecare din ei au o personalitate diferita si o sa te atasezi de ei foarte mult. Un peste betta traieste intre 3-4 ani, costa cam 20 sau 30 de lei, iar pentru intretinerea lui ai nevoie de acvariu de minim 6 litri (al meu are 6 litri si a costat 40 de lei), decoratiuni, pietris special de acvariu (iti recomand sa iei pietris natural deoarece cele colorate vor murdari apa, si vei mai avea nevoie de un filtru si de solutie de apa( iti recomand biotopol).
- Chiar si daca ai zis ca nu ai dori papagali, acestia sunt uni dintre cele mai pune animale de companie dupa parerea mea. Iti recomand nimfa, deoarece sunt pline de personalitate si sunt foarte jucause si prietenoase. Am avut si eu una timp de 5 ani (dar a murit din cauza unei boli) si m-am atasat foarte mult de ea, nici nu mai aveam nevoie de alti prieteni in afara de ea. Crede-ma ca nu vei regreta daca iti vei achizitiona unul, doar ca ai nevoue de rabdare ca sa ii poti castiga increderea.
Daca doresti mai multe informati, ma poti contacta la email-ul anasandu2005@yahoo.com deoarece ma dor degetele de cat am scris

13 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Chinchila

| NLS a răspuns:

Testoasa.
Jucati impreuna "septica" atunci cand vei iesi la pensie... happy

| Idkidk a răspuns:

O strutocamila ti-ar prinde bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pește, tarantulă sau șarpe

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul... te casatoresti si poate nimeresti vreun animal de om.

| Sarcopt a răspuns:

Broască țestoasă

| Deserth a răspuns:

Cimpanzeu iti recomand

| Deserth a răspuns:

Desi daca traieste 2 sau trebuie ani e suficient, apoi mergi la agatat baieti

| ZGEBYUSMEXIMUS a răspuns:

Caine

| Kristyano a răspuns:

Pește! happy

| iPunkt a răspuns:

Ciao! Incearca o vidra sau mai bine pasari... bufnita, papagali, canari. Pasarile sunt usor de intretinut si traiesc peste 3-4 ani.

| OctavianDarii a răspuns:

Soareci de laborator(albi)