Întrebare recomandată | bogdanBL a întrebat:

Ce cabinet veterinar imi recomandati pentru Constanta?
Am un motanel si vreau sa il castrez.Multumesc

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Incerca pe bd. Mamaia, vis-a-vis de universitatea Ovidius.
Unipet Goofy se numeste, eu acolo mi-am operat de urgenta catelusa de piometru ( si asa a fost si castrata).
Cred ca pretul ajunge cam la 100-150 lei, plus ca cam 1 saptamana dupa castrare trebuie sa ii faci si antibiotic pentru a nu se infecta.

| Pizza1Steve a răspuns (pentru LaLaura):

Da de acolo sunt bune.

23 răspunsuri:
| RaduTN a răspuns:

Nu-l castra, lasa-l sa-si traiasca viata langa pisicute.

In plus sunt sanse sa-i distrugi sanatatea. Citeste asta: http://animale.maxi-pet.ro/......menu-id-27

| LaLaura a răspuns (pentru RaduTN):

Si la puii care nu sunt bineveniti nu te gandesti? In medie o pisica fata in jur de 3-7 pisoi, in afara care are o durere cumplita la nastere, puii nu ajung sa devina maturi, ei mor din cauza conditiile neprielnice, a actiunii omului, sau alte boli.
Puisoii nu isi distrug viata? si nu e vina lor ca se nasc mai ales pe strada, sau sunt aruncati in tomberoane sau abondonati pe campuri si mor cumplit.

| RaduTN a răspuns (pentru LaLaura):

Da. Dar asta nu inseamna ca motanul necastrat trebuie sa faca si nebunii. Poate sa fie si el cumintel. Am avut un motan, in afara sa stea intins pe spate si sa manance nu facea altceva. Probabil ii era lene sa se ridice.

| LaLaura a răspuns (pentru RaduTN):

Pe bune? crezi ca este un om care se poate abtine?
O femela de pisica intra in calduri din 2 in 2 luni, ea se poate imperechea si de la 7luni de viata. Deci daca motanul are 5 femele in teritoriu, si intra simultan in calduri, rezulta in jur de 25 ( daca fata 5 pui) de pisoi in prima luna de calduri.
Poate nu face nimic cand nu e in calduri femela, dar cand e in calduri crede-ma ca se imperecheaza, si o femela de pisica e fertila toata viata. Deci gandeste-te o femela cati pui face intr-o viata.

| RaduTN a răspuns (pentru LaLaura):

Sa inteleg ca motanii sunt p e r v e r s i laughing?

| LaLaura a răspuns (pentru RaduTN):

Nu exista asa ceva in randul animalelor, ci este instictul de a lasa mostenitori, instictul de supravietuire.
In afara de maimuta si delfinul, care o fac de placere, restul animalelor o fac ca sa se inmulteasca, sa lase mostenitori.

| piisycutzza a răspuns (pentru LaLaura):

De ce crezi ca oamenii sunt asa. Daca tu esti asa...

| LaLaura a răspuns (pentru piisycutzza):

Asa cum?

| RaduTN a răspuns (pentru LaLaura):

Acuma inteleg de ce sunt p e r v e r s i oamenii, maimutele sunt de vina big grin

| LaLaura a răspuns (pentru RaduTN):

Sa spunem ca da, dar nu consider asta. Avem gandirea in asa fel incat sa facem diferenta intre bine si rau, si deci nu e vina maimutelor, ci doar a noastra cum ne comportam.

| piisycutzza a răspuns (pentru LaLaura):

Proasta

| LaLaura a răspuns (pentru piisycutzza):

Mulțumesc, e un lucru matur să jignești.

| piisycutzza a răspuns (pentru LaLaura):

Nu te jignesc. Doar iti spun adevarul

| LaLaura a răspuns (pentru piisycutzza):

Din pacate pentru tine nu e niciun adevar. incearca sa te mai informezi, si apoi cauta adevarul.

| KinderBeeeib a răspuns:

Buna,undeva mai sus de Billa (putin mai jos de Dorally Mall) este o clinica foarte buna, eu sunt din Constanta, stau chiar kn preajma si mi-am operat catelusa acolo.

| niculita4tpu a răspuns:

VEzi ca Magivet face consultatii la domiciliu, sunt buni

| piisycutzza a răspuns:

Nuuuuuuuuuu. sa nu-l castrezi. daca-l castrezi se va ingrasa si va face infarct

| Duucu a răspuns (pentru piisycutzza):

De unde ai scos asta? laughing

| piisycutzza a răspuns (pentru Duucu):

Din realitate. O sa vezi ca peste cativa ani va muri. Am multi prieteni veterinari. Si eu am vrut sa-mi castrez motanul fiindca pleca frecvent, dar veterinarul m-a avertizat.

| LaLaura a răspuns (pentru piisycutzza):

Da, in general dupa castrare are tendinta de ingrasare, dar daca ai grija la dieta lui, sa nu depaseasca cu mult greutatea, o sa traasca mult si bine si sanatos.
Eu am catelusa castrata de 7 ani, si acum are 14 ani, are un regim de masa ( are problema cu ficatul si stomacul, nu ca este castrata ci din cauza batranetii).
Eu sunt pro castrare, pentru ca nu se mai fac puii care sunt abandonatii si marea majoritate mor in chinuri.

| 25simo a răspuns:

Este un cabinet unde imi duc si eu motanul.Se numeste,, HELP VET'' si este pe bdul Al. Lapuseanu Nr. 165 Bl LT7 Scara B.Maine deja daca te duci la 10 dimineata e numai bine, insa mai bine nu il castrezi pentru ca dupa pot sa aiba probleme cu rinichii, parca. happy

| LaLaura a răspuns (pentru 25simo):

Alt lucru fals. probleme cu rinchii are daca nu bea suficienta apa ( lichide) daca mananca sarat, nu de la castrare.
De fapt castrarea nu influenteaza chiar deloc sanatataea, doar ca ingrasa, de ce? pentru ca motanul nu mai isi pierde timp cu femele, nu mai sta cand intra in calduri dupa ele ( in perioada aceea sta langa femele si nu prea mai mananca, sa nu piarda femela in detrimentul altui motan).