| marett16 a întrebat:

Ce caine as putea sa imi iau la apartament tinand cont ca am un bullmastif. inainte locuiam la casa, dar m-am mutat la apartament.

Răspuns Câştigător
| sufletzel a răspuns:

Depinde de comportamentul cainelui pe care il ai. Daca e sociabil si nu are probleme cu cainii ai putea sa-ti iei km orice rasa. Dar inainte sa te hotarasti daca sa-ti iei sau nu, invita la tine acasa un prieten care are un caine. Vezi cum reactioneaza al tau. In parc e posibil sa fie sociabil ca e pe teren neutru, dar pe terenul lui s-ar putea sa fie agresiv.
Daca totul e in regula si nu-l deranjeaza ink un caine, eu te sfatuiesc sa iei un caine de talie medie sau mare. Daca iei un caine de talie mica e posibil ca cel mare sa-i faca rau in joaca. Oasele cainilor mici sunt destul de fragile, iar daca cel mare sare pe el in joaca e f posibil sa-l raneasca grav. De asta recomand un caine mai mare, e si mai solid si rezistent si se privesc km de la egal la egal. Daca e mic, il vede pe cel mare ca pe un luptator de sumo si nu stiu da ca ii va placea sa se joace impreuna. S-ar putea ca ala mic sa fie mai rau, de frica, si sa-l provoace pe cel mare.
Si inca ceva: ai grija sa nu aiba ambii acelasi sex, pentru ca riscul de bataie e mai mare cand isi vor simti hormonii si vor fi in calduri. Niciodata nu ai sa vezi mascul sa bata femela sau invers, poate doar maidanezii care se lupta sa supravietuiasca si se bat pe hrana. Daca au sexe diferite, trebuie doar sa castrezi pe unul din ei si stai fara griji toata viata. Daca au acelasi sex trebuie castrati amandoi.
Si ink ceva: pe al doilea sa-l aduci de pui, la 2-3 luni, ca cel mare sa se obisnuiasca cu el de mic. Daca il aduci deja marisor si cu hormoni s-ar putea sa nu se placa daca au acelasi sex.
Bafta!

4 răspunsuri:
| Daviiiiiid a răspuns:

Un canish, sau pekinez, chiu-wa-wa. nu stiu daca am scris bine laughing

| Rallucadela a răspuns:

Pffuuu cam greulaughingincearca o pisica...big grin
glumeesc!
pai un shih tzu :-s sper ca am scris bine.anyway daca alegi shih tzu cumpara-l dintr-un hipermarket, nu de la targ!

| Ana_6561 a răspuns:

Eu am cocker d vanzare auriu sau negru...is foarte cumintilove struck... daca vrei mai multe detalii id meu anaa_punk_girl.

| anamariamjj a răspuns:

Un pekinez /de ala mik si afurisitlaughinghappy