| Ctmfresh28 a întrebat:

Ce caine ati alege dintre Rootwailer sau Saint-Bernard? De ce? Cel mai detaliet si argumentat raspuns castiga funda...

Răspuns Câştigător
| JockerStoica a răspuns:

Garantat 100% ti-as recomanda Rottweiler e in top 10 la cei mai inteligenti caini pe locul 9 in top e un caine foarte inteligent adesea folosit in misiuni deale politiei.Rasa rottweiler e una mare solida si puternica un rottweiler isi gandeste atacurile foarte repede fata de alti caini si are un simt foarte dezvoltat si cel mai mic sunet il va simti adica ceea ce il face cel mai bun caine de paza si protectie pentru curte.Si in plus acest caine din rasa rottweiler cand simte ca proprietatea sau stapanul lui sunt amenintate se va dezlantui o fiara din el si va lupta fara frica pentru asi apara stapanul si teritoriul.Sincer ti-as sugera sa iti iei un rottweiler eu insumi am avut unul si sunt mandru de el (chiar daca a murit cand era mic la 7luni de parvoviroza) deci un rottweiler are mai multe avantaje decat un saintbernard Iati rottweiler fara frica e un campion devotat.Salut

| Insigna a răspuns (pentru JockerStoica):

Saint Bernardul e de 1000 de ori mai inteligent ca Rotweilerul

15 răspunsuri:
| daηă a răspuns:

Saint-Bernard.
Ador câinii mari și pufoși.

| PiTbuLuL a răspuns:

Eu as alege rottweiler findca am deja unu si 2 pitbulihappy.Eu l-as alege fiindca e bun de paza si isi da viata pentru stapan ca si pitbuli.Saint bernardu mananca mai mult ca 2 porci si nu-mi place rasa aia.

| JockerStoica a răspuns:

Imi pare rau insigna dar SaintBernardu nu e in top la caini Inteligenti asa ca valea happy

| Insigna a răspuns (pentru JockerStoica):

Top facut de cine? E foarte naspa.Un caine agresiv si nebun.Pe asta dupa vreo 7 ani trebuie sa-l omori ca ataca stapanul.....inteligenta maxima

| JockerStoica a răspuns (pentru Insigna):

Acel caine daca e dresat si socializat corect nu vei avea nici un caine nebun cum zici tu. Si cred ca confunzi Rottweilerul cu dobermanul care chiar uneori s-a dovedit ca inebuneste pe la 7 ani din cauza ca, creierul se dezvolta si nu mai incape in cutia craniana.Si in plus Rottweileru te apara daca esti in pericol.Mi-ai dovedit doar ca nu ai pic de experienta in caini.Eu insumi avand un rottweiler foarte cuminte si bland.O seara buna si lasa vrajeala daca nu te pricepi Taci.Si app Daca taceai Filozof ramaneai!

| JockerStoica a răspuns:

Imi pare rau ca o sa te induc in eroare.Dar eu am canisa si cresc si Saint bernard dar paznicii Canisei mele sunt 3 Rottweileri in care am incredere.Si da am saintbernard si e cam bleg imi pare rau. Asa ca taci esti cu mult mai prejos si in plus am fost si medic veterinar valea

| Insigna a răspuns (pentru JockerStoica):

Daca ala pe care il ai tu este bleg nu inseamna ca toti sunt asa.Si nu e bleg.Doar pentru ca nu e un drac zbuciumat ca rotweilleru asta nu inseamna ca nu e un caine super inteligent si super sensibil.Rotweilleru e caine politist.E pentru agresiune, bataie, lucuri fioroase.

| JockerStoica a răspuns (pentru Insigna):

Sincer nu mai are rost sa vorbesc cu un om care nu are experienta in acest domeniu.Asa ca Salut.

| iSimo a răspuns:

Saint bernard deoarece :Saint Bernard-ul este inteligent si loial stapanului sau. Este o rasa puternica, dar tandra si prietenoasa si se pare ca are un al saselea simt in ceea ce priveste detectarea vreunui potential pericol, in special a vreunei furtuni de zapada sau avalanse. Se spune ca Saint Bernard-ul are simtul mirosului atat de fin incat este in stare sa depisteze persoanele ingropate in zapada la cativa metri adancime. Saint Bernard-ul este lent in miscari, rabdator si ascultator. Saint Bernard-ul este afectuos si prietenos, motiv pentru care este un animalut de casa indragit. Le plac copiii, dar cand sunt in preajma copiilor mici trebuie supravegheati datorita taliei lor gigantice. Saint Bernard-ul este un caine energic, necesitand o spatiu extins pentru miscare. Sunt caini care saliveaza excesiv (balesc). Saint Bernard-ul este tolerant cu alte animalute de companie, dar trebuie supravegheat cand se afla in preajma animalutelor de talie mai mica.

Adora vremea rece, gheata si zapada. Datorita firii lor prietenoase, Saint Bernard-ul nu este cea mai grozava optiune daca va doriti un caine de paza, dar se pare ca talia lui reuseste sa intimideze si sa sperie intrusii.

Saint Bernard-ul poate fi crescut intr-un apartament de bloc, daca beneficiaza de suficienta miscare. Este relativ inactiv in interiorul caminului, astfel ca daca beneficiaza de o curte cat de mica va fi cel mai fericit. Au o toleranta scazuta fata de perioadele calduroase, spatiile incalzite si transportul cu masina. Saint Bernard-ul este usor de educat, dar dresajul trebuie initiat la o varsta frageda. Sunt dornici sa va faca pe plac, fiind caini sociabili si docili. Funda?!

| Insigna a răspuns:

Saint Bernard.Este un caine incredibil de frumos si de simpatic.Chiar daca la prima vedere pare plouat si lenes, este un caine cu o personalitate foarte interesanta.In primul rand este un caine cu o inteligenta incredibila.Pe cat de mare este, pe atat este de sentimental.Un Saint Bernard este, in ciuda marimii, asemenea unei papusi de plus.Niciodata nu isi va agresa stapanul si intotdeauna va avea un comportament pasnic fata de ceilalti oameni si caini, iar datorita inteligentei, isi va da seama cand sa actioneze(spre deosebire de Rotweiler). Este cam dificil de intretinut daca nu ai mai avut caini, dar se adapteaza repede la mediu.Un caine excelent pentru copii.Este foarte ascultator si repede de dresat, fiind inteligent.Un caine senzational, ce sa mai.

| JustMeDiana a răspuns:

Pe amandoi...laughing.
As alege Rottwailler pentru ca in primul rand ..imi plac mie personallaughing..sunt,,duri" cand sunt mari dar ii ador cand sunt mici...ei indica puterea, duritatea ( parerea mea)..pe de alta parte as alege Saint-Bernard pentru ca cred ca sunt putin mai inteligenti decat Rottwailleri, adica m-as putea baza pe un caine de rasa asta, as putea sa plec linistita intr-un varf de munte sau stiu eu unde.
Daca sunt bine dresati, ambele rase sunt,, bune" si oricum..nu prea pot alege intre ele. Funda?

| GabitzuDragutzu a răspuns:

As alege Rootwailer pentu ca ma apara pe mamaia de hoti noaptea.

| BoNeAeDy a răspuns:

Simcer Rootwailer

| Maya8844 a răspuns:

Cu siguranta Saint Bernard! happy