| ralyca99 a întrebat:

Ce catel imi recomandati? de ce? funda pentru celmai explicit raspuns

Răspuns Câştigător
| DemonicaMrx a răspuns:

Eu ca si experta in caini stiu ca unei fete i s-ar potrivi un yorkshire terrier pentru. ca poti sa il pui in poseta si este f.f.f. usor de plimbat si nu trebuie sa tragi de el ca la un labrador sau un pitbull.este de talie mica.cateva detalii despre el:

cap mic, nas negru, si pigmentatie de culoare inchisa in jurul ochilor.blana de pe capul cainelui este de obicei lunga si prinsa cu o funda,ori parul este impartit de o carare pe mijloc sau este tuns.
ochi:de marime medie, negri, rotunzi
urechi:mici in forma literei v
piept:acoperit de blana de culoare roscata
coada:se practica codotomia
muscatura:in foarfeca
inaltime:27cm
durata de viata:14-16 ani
greutate la maturitate:2-3 kg
culoare:negru albastrui cu pete roscate
succes!

6 răspunsuri:
| Bibuşca a răspuns:

Daca stai la bloc eu ti-as sugera un caine de talie mica de exemplu:
- Bichon(Maltez, Frise, Bolognez, Havanez)
- Shih Tzu
- Yorkshire Terrier Toy
- Chihuahua etc.
Daca stai la casa ti-ai putea lua caini de talie mare:
- Ciobanesc German
- Caine Lup etc.
Este o responsabilitate imensa sa ai grija de un caine(orice fel de rasa) pentru ca este un sufletel mic. Trebuie sa citesti despre fiecare cate ceva si apoi tu vei alege care caine iti place mai mult care ti se caracterizeaza!

| Robert a răspuns:

Eu iti recomand paza moscovei deoarece sunt niste caini asasini.
iti mai recomand un caine de jucarie deoarece si acela face ham-ham.

| alejinxique a răspuns:

Sunt mai multe criterii care trebuie luate in considerare:stai la casa sau la apartament? Daca vrei catel de interior iti recomand pinscher pitic, bichon,tekel,beagle,westie, etc. Daca vrei un caine sa stea in curte atunci iti recomand o rasa cu blana lunga: Ciobanesc German Caucazian, de Shetland, Collie, etc. Cat timp liber ai la dispozitie sa ii acorzi unui animal? Daca nu prea ai timp eu iti recomand un caine mai independent. Un bichon/westie sufera daca stau mult timp singuri. Poti sa iti iei un caine de talie mai mare si daca stai la apartament doar ca va trebui sa il plimbi mult. Uite cum poti face sa te poti decide: Ia o foaie de hartie si scrii rasele care ti-au placut si la fiecare scrii avantajele si dezavantajele. Te poti documenta de pe internet. Eu acasa am un Ciobanesc German.Este loial, protector, afectuos si fiind mai independent nu sufera in lipsa mea ca si alti caini dar se bucura cand vin acasa. Se intelege foarte bine cu pisica. Daca mergem la plimbare vine cu noi si cainele cel mic (pisica).happy Sper sa faci o alegere buna!

| beby_6532 a răspuns:

Daca vrei sa il tii in casa-caini de talie mica (bichon, westie, terrier, chihuahua), daca vrei sa il tii afara, unul de talie mare.

| Nicooooo a răspuns:

Eu iti recomand chihuahua pentru ca sunt mici si dragalasi :X:X:X
sau poti lua un bichon ori un pechinez sunt adorabili...:X:X

| axeman19 a răspuns:

Pai depinde daca stai la casa sau la bloc... daca stai la bloc un bichon ar fi numa bun nu naparleste e micut si dragut pentru fete laughing rolling on the floor si daca stai la casa un labrador e bun e foarte dragut si bland dar asigurate ca le oferi multe plimbari si timp sa ai grija de eiwinking