| FlorentynaAlexandra1971 a întrebat:

Ce credeti despre caini de rasa si daca aveti vre unul spuneti ceva despre el.

3 răspunsuri:
| Mikhtarian a răspuns:

Sunt puri sange, imi plac caci au demnitatea lor de catei, au caracter.
Orice catel e bun pentru cel mai bun prieten.

| alessia a răspuns:

Hellohappy Eu am un bichon, are doua luni si il am de o luna. E fetita si o cheama Sarah. Pot sa-ti spun ca iti trebuie foarte, foarte multa rabdare cu el, mai ales acum ca e mic. Trebuie scos afara din doua in doua ore, daca nu isi face nevoile in casa. Poti sa-i iei si covorase absorbante sa faca pe el. Dar a mea fetita nu vrea nici in ruptul capului. Ii dau mancare de 3 ori pe zi, speciala pentru catei. Nu ti-as recomanda sa-i dai mancare gatita pentru sanatate lui, au stomacul foarte sensibil. Sunt super jucausi, si cauta orice mijloc pentru a se juca, catelusei mele ii place foarte mult afara, sa alerge in iarbalaughing. O ador pentru ca e tare iubareata, se ataseaza imediat de stapan si mai ales foarte inteligenta, si ascultatoare uneori.Acum a inceput sa latre la mine cand o cert (o cert pentru ca are obiceiul de a roade tot, din cauza ca se apropie caderea dintisorilor si cand o tin in brate vrea sa ma roada si pe mine laughing ). Daca o las acasa si plec pentru cateva ore, cand ma intorc sare pe mine si vrea sa ma linga/pupelaughing Ti-as recomanda sa-ti iei un bichon, daca ai conditiile necesare sa-l cresti si daca ai rabdare. Bafta!

| OoRzVoO a răspuns:

Rasa Pug! Niste Imformati :O astfel de perceptie este gresita din start. Mops-ul este un caine de companie, dar un caine inteligent. Dresajul sau nu este minimalist, ci doar adaptat.

De fapt, statistica releva ca un caine de talie mica, de interior, trebuie sa-si insuseasca foarte multe comenzi si comportamente conditionate, aproape de nivelul unui caine de talie medie sau mare care se pregateste pentru concursuri de abilitate. Fara a fi un caine de paza, un caine de talie mica poate fi la fel de vigilent si de alert in perimetru. De asemenea, un caine nu va tine niciodata cont de talia sa. Iar perceptia unui Mops despre propria talie … ei bine echivaleaza cu cea a unui elefant. Asa cum circula o gluma in China, pe seama acestui „pitic curajos", un caine Pug nu va fi niciodata de acord ca are talie prea mica; ci doar ca prea multe animale sunt diforme in comparatie cu el. Dresajul unui caine de talie mica devine cu atat mai important cu cat valorizam urmatorul adevar: fiindu-ne animal de companie, mereu in proximitate, aproape tot ceea ce face se deruleaza in fata ochilor nostri, actiunile sale ne influenteaza pas cu pas. De aceea este nevoie de o coordonare buna si de o colaborare in acest sens, toate obtinute printr-un dresaj inteligent, de calitate.
In relatia cu un catel Mops (Pug) de abia sosit in mijlocul familiei nu prea putem vorbi despre „perioada de gratie". Indiferent de cum suna aceasta fraza, este cat se poate de adevarata. Mops-ul (Pug-ul) este activ, temperamental mai ales in prima parte a vietii sale, alert si incapatanat. Primele obiceiuri deprinse, primele nuante comportamentale venind din partea membrilor familiei si care il favorizeaza vor fi foarte greu corectate ulterior. Nu scapati niciodata din vedere valabilitatea expresiei,"un caine mare intr-un trup mic", foarte potrivita in cazul unui caine de rasa Mops (Pug).
Acest caine mic si teribil de simpatic poate dovedi un temperament incantator si cuceritor ce da gata pe oricine. Adora sa se joace, este prietenul dedicat al copiilor, cu care se comporta frumos si permisiv. In ciuda aerului de demnitate si sobrietate, are un simt clar al umorului si poate fi la fel de frivol ca orice alt caine. Tolerant la tachinarile celor mici, cu un trup robust si puternic, participa entuziast la orice joc este invitat.
Cainele de rasa Mops (Pug) este deosebit de sensibil la tonul vocii stapanului, asa ca pedepsele aspre nu isi au rostul. Acest caine raspunde bine la socializarea precoce si va tolera fara mari probleme prezenta altor animale in jurul sau. Dar va tanji mereu dupa prezenta oamenilor, dorind sa se afle tot timpul in preajma lor
Dovezile de afectiune trebuie acordate gradat si nuantat, cel mai des in relatie cu comportamente pozitive, cand raspunde corect la dresajul domestic. Daca stapanul nu le dedica suficienta atentie, ii ignora sau nu se joaca cu ei, cainii acestei rase pot deveni usor anxiosi sau agitati. Nu sunt niste „cersetori" afectivi, dar simt nevoia sa se simta mereu pe aceeasi „lungime de unda" cu stapanul lor, aspect foarte folositor in dresaj.

Dotat cu o vointa de fier si cu o inteligenta ascutita, un Pug se plictiseste repede daca i se repeta o comanda prea des. Dincolo de faptul ca este un caine de talie mica, se dovedeste un caine de paza eficient, in sensul ca strainii care se apropie vor fi semnalati prompt, dar nu se va implica agresiv in abordarea acestora. Eventualele tendinte in acest sens observate la masculii tineri trebuie imediat corectate, fiind considerate deviante comportamentale de la standard. Relatia cea mai stransa o va dezvolta cu cel mai autoritar si influent membru al familiei. Nu uitati ca aceste animale inteligente percep autoritatea reala in termeni de o mai mare acuratete decat noi. Daca un Mops (Pug) alege individual o anume persoana din familie si se va posta mereu in preajma acesteia, acordandu-i intreaga sa atentie, acea persoana trebuie sa se implice cel mai mult in dresaj. Astfel vor fi obtinute cele mai bune rezultate in timp scurt.

Numai Bine! Fundita?