| Bogdan_Alex_1998_BTkI a întrebat:

Ce detector de metale sa imi cumpar pana in 600 lei.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Din 600 lei se poate construi un detector de metale foarte bun + sapa, lopata, tarnacop, cort etc. si iti mai raman si bani de ceva bere (nu strica in caldura asta).
Trebuie doar sa mai inveti ceva tehnica electronica...

| Superior a răspuns (pentru Bula):

Sau tutoriale yutub

| Bogdan_Alex_1998_BTkI explică (pentru Bula):

Cum?

| Bula a răspuns (pentru Bogdan_Alex_1998_BTkI):

Simplu - daca stii bine electronica.
Pentru detectorul de metale poti folosi chiar si un aparat de radio portabil, "detectorul" se poate face din sarma de bobinaj montat pe o coada de matura, etc.

Eu mi-am facut primul meu detector de metale in clasa a 7-a si a detectat o cheie de la aproape 1m happy

| Violleta2022 a răspuns:

Nu asa se fac cumparaturile!
Intai te duci online si cauti site-ul sau magazinul de unde poti cumpara detectorul de metale, te uiti la ce model vrei a cumperi, si te apuci sa strangi bani. Nu vii pe forum sa ne intrebi pe noi ce poti cumpara cu 600 lei.

Eu ti-as ugera sa-ti cumperi de banii astia un magnet urias, ca-i face treaba la fel de bine ca un detector de metale!

| minrest a răspuns:

Nu iti cumpara. Obiectele gasite ''in situ'' istoricilor le spun ceva, scoase si imprastiate isi pierd din valoarea stiintifica. Exista legi care reglementeaza sapaturile, sunt oameni in inchisoare chiar acum pentru asa ceva. Vezi ca necunoasterea legii nu te protejeaza de efectele ei. Daca ar fi dupa mintea mea, as inchide o parte insemnata din populatia adulta a cateva sate, chiar si pentru utilizarea de piatra scoasa din fortificatii antice, potrivit prevederilor legii. Nu ii ridica de mila, si ca sa nu le lase copii pe drumuri. Dar pentru ce vrei tu sa faci, te ia fara discutii.