| deyu99 a întrebat:

Ce fel de rasa de caine imi pot achizitiona? vreau sa fie jucaus, pufos, nu am preferinte de culoare, aaa si vreau sa mai fie destept, pentru a-l dresa cu usurinta ...multumesc anticipat.

13 răspunsuri:
| ioana100 a răspuns:

Poodle(caniche),este al doilea cel mai destept caine din lume,e jucaus(asta depinde cum il educi),nu lasa par,este foarte curat,isi respecta stapanul si se ataseaza foarte tare de el,este cainele ideal pentru o familie,se potriveste si vietii de apartament si celei la casa,daca stai la apartament, nu iti recomand imperial, poti alege dintre Toy si Miniature.Iti zic din propria experienta, si eu am un poodle de 9luni, nu o sa regreti deloc pentru acest pas facut!
Daca vrei sa te ajut cu niste sfaturi despre ingrijirea acestei rase, da-mi id tau pe privat si vorbim mai multe!
Mult succes!

| αntoniα a răspuns:

Am sa iti dau cateva variante,sper sa alegi una dintre elehappy
Bichon Bolognese,Bichon Havanez,Chihuahua,Coton de Tulear
Bichon Frise,Bichon Maltese,Shih Tzu, Lhasa Apso,Pomeranian
Yorkshire Terrier, Silky Terrier.
Imi plac mult aceste rase, sunt destepte, pufoase si super skumpee...

FunditzZza?:X

| ema01 a răspuns:

Bchonul este un caine potrivit cerintelor tale! A si eu unul si se potriveste foarte bine cerintelor tale! Bichon maltez! Bafta la cumparare!

| biencushh a răspuns:

Chow chow - sunt foarte pufosi si dragalasi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bichon maltez.Eu vorbesc cu el ca si cu un om.Intelege tot si iubeste neconditionat.La multi ani si mult noroc.

| WoaDmulL a răspuns:

Pai un chiuuaua este mic sunt si uni pufosi dresat usor creierul cat cresierul unei gaini deci...

| TerosistJocker a răspuns:

Chiao chiao sunt extrem de pufosi frumosi destul de destepti pentru a fi dresati cu usurinta si de obicei sunt maroni sau albi

| stefan9516 a răspuns:

Sunt de acord cu butterflypink. am avut un bichon maltez si era ff jucaus si ff pufos. nu am incercat niciodata sa il dresez dar cred ca s-ar putea.

| Teodora201 a răspuns:

Bichon maltese, frise sau bolonez sau mai merge si un chow chow :d

| DeZzy a răspuns (pentru Teodora201):

Eu ţi-aş recomanda rasa bichon frise deoarece ei sunt cei mai deştepţi şi mai dornici de a învaţa lucruri noi din categoria rasei bichon, este pufos şi jucăuş, cred că se potriveşte preferinţelor tale. Şi labradorii sunt deştepţi şi jucăuşi dar nu sunt aşa pufoşi. Oricum, sper să-ţi găseşti rasa potrivită. Mult succes!

| butterflypink a răspuns:

Bichon.toate rasele de bichon se potrivesc cerintelor talehappy

| anonimalovelove a răspuns:

Eu am bichon,dar e o rasa foarte jucasusa, mica, usor de intretinut si foarte afectuasa.Mai ales dupa 5 luni.

| kokomin12 a răspuns:

Ia-ti un golden retrieve.