| fddsf a întrebat:

Ce inseamna "caine cu pedigre"?

Răspuns Câştigător
| nicvamp a răspuns:

Uite aici tot ce tine de pedigree: http://animale.acasa.ro/......12160.html Funda?

5 răspunsuri:
| T7uk a răspuns:

Rasa pura

| Titanos a răspuns:

Mai pe inteles un caine facut din
dulau +dulau= dulau pur (pedigri)
dulau+alta rasa de caine=corcitura
Daca am fost de folos recompenseaza-ma cu funda.

| IrimieRaluca a răspuns:

Inseamna ca e "de neam". Este o clasificare a raselor, adica pedigree, care se refera la calitatea animalului (cat de pura e rasa, cat de frumos si sanatos e). Sunt mai multe grade, dar nu stiu sa iti explic mai mult.

| Rrrr a răspuns:

Însemnă că are nişte acte de origine şi că provine din părinţi de rasă pură,garantată, adică nu este corcit. Dacă nu are pedigree, nu poate să participe la niciun concurs.

| DC2 a răspuns:

Pedigree= act prin care se atesta descendenta unui caine, adica faptul ca toti inaintasii sai, pe cel putin 3 generatii au fiost arbitrati in concursuri de specialitate, de catre arbitri calificati si corespund standardului rasei respective. Deoarece pedigree se emite numai pentru puii nascuti in anumite conditii prevazute de regulamentele de crestere ale cainilor de rasa, cainii cu pedigree au doua caracteristici: apartin in mod sigur unei anumite rase si nu au boli genetice. Cainii fara pedigree, pot fi corciti si pentru ca nu sunt supusi regulilor de crestere pot avea probleme medicale de natura genetica.