| vreauTotulSauNimic a întrebat:

Ce mancare este mai buna pentru un caine? Facuta in casa sau cumparata? Peste vreo 3 saptamani o sa primesc o catelusa de la o prietena,e din aceea care nu creste mare,de talie inalta, e gen pichinez sau bichon,din cate mi s`a spus. Cam cu ce ar trebui sa o hranesc,de cate ori, mai ales ca va avea abia o luna cand o voi primi?

7 răspunsuri:
| JeSuisElle a răspuns:

Pai trebuie sa o inveti sa manance orice, mancarea de casa e mai sanatoasa pentru ca stii sigur ce contine, eu am o pisica si ii dau niste mancare recomandata de veterinar pentru ca micutul de el a fost obisnuit doar cu mancare la conserva si acum s-a imbolnavit din cauza asta.

| RedNose a răspuns:

O luna? Cel putin 6 saptamani trebuie sa stea cu mama ca e o perioada foarte importanta din socializare. Eu recomand puiul sa fie luat din cuib la 8 saptamani(2 luni).
Ca mancare, cel putin pana la 8-9luni sa primeasca doar boabe superpremium(royal canin,acana,pro plan etc.) pentru a avea un start bun,dupa, poti trece pe mancare premium care este mai ieftina (BOSCH,dog chow etc.) sau mancare gatita. O hrana superpremium ofera tot ce are nevoie cainele,vitamine,minerale,pe cand o mancare gatita poate primi anumite vitamine in exces sau sa nu primeasca cat are nevoie,in plus nu mai stai toata ziua sa faci mancare la caine, ca ei nu mananca tot ce mancam si noi, de ex ei nu au voie cartofi, ceapa, condimente etc. si mai mult decat primeste intr-o singura zi nu poti sa faci ca nu mai e buna. Eu zic ca pentru un caine de talie mica iti permiti sa dai bani pe o hrana superpremium.
Eu am amstaff, are 3 luni si mananca in 3 saptamani 6 kg de boabe si acum i-am luat sac de 14kg care m-a costat 230lei....pentru un caine de talie mica e mai ieftin, ca nu o sa mergi sa cumperi saci de 14-18 kg. Cred ca un pechinez in 3 saptamani mananca in jur de 2-2, 5 kg.

p.s. pe langa amstaff mai am si o pechineza, deci stiu despre ce vorbesc.

| LIN2010 a răspuns:

O hranire diversificata cred ca nu-i face rau, poti sa-i dai si hrana din casa si granule.De exemplu noi tinem cate doi cani,la curte,si nu i-am hranit niciodata cu granule, pentru dentitie le dam oase(resturi de la masa si tacamuri cumparate si fierte), cand sunt micuti avem grija sa le dam si lapte(cu fulgi de porumb sau ovaz simpli, painica, biscuiti)si cel mai important, vizitele la veterinar pentru vaccinuri si deparazitare.Respecte

| SashaS a răspuns:

Buna. Ii cumperi mancare la plic si bobite de la Royal. happy
Daca are probleme cu burtica ii faci orez cu ficat. Asta mananca si catelusa mea. Ai grija la cantitate! Dulciuri nu are voie! Se imbolnavesc repede. Daca nu mananca ce ti-am zis te duci la medic si il intrebi ce ii poti face de mancare. Sa iti traiasca :*.

| xAke a răspuns:

Pentru aceasta rasa de caine, mai bine mancare cumparata.Granule la sac sunt cele mai potrivite
Sper ca te-am ajutat

| galma a răspuns:

Decitongueentru inceput puiul se ia din cuib la varsta de 8-10 saptamani.Pana la varsta de 6 saptamani puiul are nevoie de laptele mamei, care contine anticorpi si care il protejaza.In cele 2 saptamani ramase, puiul invata sa socializeze, invata sa nu fie agresiv si sa traiasca in grup.
Referitor la mancare, sunt de acord cu All78, puiul avand nevoie de o mancare superpremiul, excluzand Royal Canin.Citind multe discutii pe diferite forumuri de tipul manarii pentru un catel, multa lume este de acord ca Royal Canin, nu este o mancare excelenta, neasigurand necesarul de minerale si vitamine.Recomand Acana sau Hill's, printre cele mai bunehappy. Recomand si conservele de la aceleasi firme de mai sus, conserve pentru puiuti cu vita/pui/peste.Ar trebui sa il inveti doar pe un tip de mancare:bibite, sau doar mancare gatita.Amestecandu-le pe amandoua, puiutul va avea o dereglare la stomac, iti spun din propria experienta.
Eu zic sa ii dai dimineata si seara bibite/conserva iar la pranz poti sa ii dai:Orez fiert cu legume si carnita de pui sau vita(fara sara, fara condimente), sau ii poti pune smantanica cu branzica rasa etc.Sau o supica fara grasimi,o supica cu vita si legume(evita ceapa,usturoiul,acreala). Legume gen:morcov,brocoli, telina. Poti sa ii dai ca recompensa, cand face un luru bun o bucatica de fruc(pepene galben, banana).O hranire cum am mai spus, de 3 ori pe zi cand puiul implineste varsta de 5-6 luni.Pana atunci puiul poate fii hranit de 4-5 ori pe zi, si nu in cantitati fff mari, pentru ca riscul obezitatii este mare.Incearca sa obisnuiesti cainele cu hranirea la ore fixe. Funda?smug

| cristina9524 a răspuns:

Buna prietena mea are un catelusi si ea si iti pot spune ca e mult mai sanatos pentru catelus mancare cumparata deoarece contine mai multe vitamine, de obicei la toate animale se dau de mancare de 3 ori pe zi ai grija sa nu-i dai prea mult pentru ca s-ar putea sa se ingrase daca mergi la veterniar cu el/ea prima data iti da veterinarul de mancare si in plus iti da si un castronel pentru a masura doza de mancare ai grija de el/ea ca sunt animal cu suflet sper ca te-am ajutat bafta!