| kagome_8372 a întrebat:

Sambata voi primi un bichon ( are 6 saptamani ). Ce as putea sa ii dau de mancare si de cate ori pe zi? Am voie sa ii dau mancare de casa sau trebuie sa ii cumpar pedigree? Daca da, ce fel de mancare are voie?

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Bună
există mâncare specială pentru. cățeluși ( firma e pedigree, poți să iei de la orice firmă dar să fie pr. juniori - e mult mai bogată în calciu și vitamine benefice cățelușului decât mâncarea pentru. câini adulți). Și cam trebuie mâncare specială de câini, pentru, că aceea mâncare are vitaminele necesare pentru. a avea un organism puternic, mâncarea gătită nu are acele vitamine/proteine speciale pentru câine. Iar la pet shop mai găsești și bețișoare,oase din biscuite care sunt delicioase pentru câine, mai poți să-i dai si un pic de carne fiarte de pui,salam,branză, lapte, pateu, dar în principiu mâncarea de bază sa fie ceea specială pentru câine, aceea pentru junior.Și să nu uiți de vaccinuri dacă nu sunt făcute pentru că te protejează de boli atât pe tine dar și câinele, și deparazitare internă ( pentru viermișori) si externă( contra paraziților). Sper că te-am putut ajuta.

2 răspunsuri:
| αntoniα a răspuns:

Sall.Deci.eu am o catelusa de ciobanesc german de 7 saptamani.Veterinarul mi-a spus sa ii dau mancare de 4 ori pe zi, cat mananca 5 minute.Eu ii dau bobite "Super premium junior", dar aceasta alegere este ata.Ii mai dau o pastiluta de calciu in fiecare bol de mancare la recomandarea veterinarului. Odata pe saptamana. ii dau laptic de la tara cu sare si paine deasupra ca sa nu se arda.De doua ori pe saptamana. ii fac sos din bobitele ei[le fierb 15-20 min si iese un sos gros si delicios pentru catelus.] si ii pun in sos carnita,orez, legume, fructetongue Sper ca te'am ajutat big grin:X

| Black27Angel a răspuns:

In primul rand sa nu ii dai lapte deocamdata pentru ca moare (poate stiai asta) si eu zic ca ar fi mai bine sa ii dai pedigree big grin... pedigree pentru catelusi mai micuti... daca mergi la vanzatoare ea probabil te va ajuta sa gasesti pedigree-ul potrivit :*. Fundita?