| Miranda27 a întrebat:

Am o catelusa de trei luni si o hranesc cu mancare Pedigree (pentru catelusi mai mici). Cand a fost mai mica, am hranit-o pe catelusa de patru ori pe zi, cu nu mai stiu exact ce cantitate. In orice caz, imi zice cineva de cate ori ar trebui sa o hranesc pe zi si cu ce cantitate? Si este buna (cat de cat) mancarea cu care o hranesc (Pedigree)? Daca se poate si un link pe tema asta? happywinking

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Arunca pedigree-ul chiar acum! Printre cele mai proaste marci de hrana de caini. Uite aici sfaturi,un articol facut de mine:
ALIMENTATIE:
-doar hrana superpremium(acana,orijen, belcando), daca nu ai buget mare poti cumpara BOSCH, o hrana premium, dar buna. PEDIGREE este cea mai proasta hrana pentru caini.
-e bine macar pana pe la 6 luni sa ii dai hrana superpremium, sa aiba un start bun, apoi poti sa treci pe BOSCH, chow-chow(hrana premium)
-pentru o crestere frumoasa e bine sa combini boabele pentru caini cu mancare gatita
-mancarea gatita poate fi: orez/arpacas(fiert) cu legume (morcov, radacini de telina, patrunjel, pastarnac, sfecla rosie, ardei capia, ardei gras etc) si carne pui(nu exces)/vita(cea mai buna)/curcan/cal, organe (vita cele mai bune) sau gaturi de pui; supa cu legume si carne/organe/gaturi de pui.
-schema de mese recomandate in functie de luni:
pui caine 2-3 luni = 4-5 mese pe zi
pui caine 4-5 luni = 3-4 mese pe zi
pui caine 5-6 luni = 3 mese pe zi
pui peste 6 luni = 3 mese pe zi
adulti = 2 – 1 mese pe zi,

-cum ai putea combina boabele cu mancarea gatita: de ex la 2 luni un catel primeste cam 4 mese poti la 2 mese sa primeasca mancare gatita iar la celelalte 2 boabe sau 3 mese mancare gatita si 1 boabe sau invers, asta doar tu hotarasti(sa nu-i pui in mancarea gatita boabe, separat fiecare)

-cand va mai creste poti incepe sa-i dai de cateva ori pe saptamana si oase de vita, de preferat stern, coaste, femur(nu trebuiesc fierte foarte mult fiindca se aschiaza)
-sa nu-i dai niciodata oase de pui(exceptie fac gaturile)
-1-2 ori pe saptamana poti sa-i dai si cate un ou crud si/sau coaja de ou bine maruntita

4 răspunsuri:
| JustLiv a răspuns:

Ar fi bine sa-i dai de 3 ori pe zi de mancare.

| anamariatare a răspuns:

Pai ii dai mancare in functie de greutate daca e prea grasa ii dai mai puti si de 3 ori pe zi, daca e mai slaba ii dau mai mult dar nu foarte mult ca astef o sa vomite mancarea dar daca are greutatea perfecta ii dai de 3 ori pe zi cate 300-500 de grame ca sa manance.a da trebuie sa ii dai apa de mai multe ori pe zi astfel o sa aiba probleme cu rinichi.bafta.

| mihaigal a răspuns:

Nu mai copiati de pe site'uri fratilor si raspundeti aici. fata a intrebat ceva simplu si tu ai scris roman. Miranda asigurate ca este mancare mereu in castronelul catelusei. Ea va manca de cate ori ii este foame si atat cat trebuie.

| RedNose a răspuns (pentru mihaigal):

Nu e copy, paste. aici sunt multe intrebari legate de alimentatie, dresaj, ingrijire si ca sa nu stau sa scriu de fiecare data si sa mai uit si ceva am facut intr-un document articolul asta...ce am scris despre alimenatie e aproape tot ce trebuie sa stii. nu e bine sa aiba toata ziua castronul cu mancare la bot fiindca daca e mancare gatita se strica asa ca daca primeste mancarea la ora fixa de foame va manca + ca mai sunt si alte motive. eu am raspuns exact ce vroia fata sa afle. asa ca vezi de sfaturile tale si atat.