| Yuuuki a întrebat:

Ce parere aveti de Saint Bernard? Dar de Rottweiler?
Ps:Nu vreau sa dati copy si paste la wikipedia cu ce temperament si nevoie condiitii etc au nevoie ca am si eu internet sa citesc.Vreau sa aflu niste pareri de la cineva care are sau care este destul de informat despre aceste rase.

7 răspunsuri:
| CrazYKid0 a răspuns:

Pai...de obicei e pe Animal Planet un program numit "Dogs 101". Poti cauta pe Google si scrii acolo: Dogs 101 Saint Bernard si apoi cu rottweiler. Mie personal mi-ar placea la nebunie un Saint Bernard. Daca ii dresezi poate sa fie un caine de paza si de iubit happy. In schimb Rottweiler e mai dur si poate, in cazuri rare sa fie agresivi si la stapan. Dar desigur, depinde de personalitatea lor. Mai degraba iti iei un Saint Bernard. E doar o idee.

| Yuuuki explică (pentru CrazYKid0):

Il stiu si m-am uitat.E frumos aratat.Acum cateva zile mi-a murit golden retriverul meu de 5 ani si casa e foarte goala fara ea si as vrea sa imi cumpar un caine mare,iubitor, loial, paznic si St Bernard mi se pare ideal.

| Clauvdgg a răspuns:

As vrea sa am si eu un Saint Bernard dar este prea mare laughing
Si rottweiler sunt prea agresivihee hee

| LucianaGirl99 a răspuns:

Hei! big grin Eu am inca de cand eram mica un Saint Bernard ( si acum am 13 ani ).
Din punctul meu de vedere sunt caini foooooarte foooarte draguti!
Cum il am de mult timp pot sa fiu sigura de un lucru : iubeste copiii si ii apara happy.
Apropo...le cade cam muuuult blana deoarece au o blana foarte foarte deasa B->.
Saint Bernardzii au nevoie de un loc mare unde sa poata alerga (au nevoie de foarte multa miscare).
Ca temperament sunt foarte "educati".Cel putin mie nu mi-a trebuit mult sa-l dresez ( il am de cand aveam 4 ani jumatate) big grin
Ii poti tine afara deoarece sunt obisnuiti cu frigul laughing)))). Dar au nevoie si de atentie :->.
In schimb, rottweiler nu am avut sad. Sper sa te ajute big grinDDDDDDDDD...

| Yuuuki explică (pentru LucianaGirl99):

Dar despre paza.Isi pazeste stapanul si familia?

| ﭿTroubledSoul a răspuns (pentru Yuuuki):

Orice caine daca e dresat poate sa pazeasca sunt preferatii gen ciobanesc german, dobermanii sau rottweiler pentru agresivitatea lor.As recomanda un saint bernand dresat in locul unui rottweiler deoarece acestia pot fi agresivi si cu membrii familiei.

| LucianaGirl99 a răspuns (pentru Yuuuki):

Da...il pazeste atat pe stapan, cat si pe familia sa! big grin