| laura_2327 a întrebat:

Ce parere aveti despre chinuirea animalelor in romania si despre centrele pentru animale?

13 răspunsuri:
| Elly4all a răspuns:

Buna, chiar inteleg la ce te gandesti.si pe mine ma tulbura gandul ca sunt animale care mor de sete si mancare iar pe deasupra mai sunt si batute si chinuite! este oribil ar trebui sa se dea o lege ca in alte tari, sa nu se mai chinuie animalele(SPCA) daca cineva ar fi surprins facand fapta ar merita inchisoare! animalele sunt niste fiinte vii la fel ca si noi.merita sa traieasca si sa aiba o viataa linistita si frumoasa langa cineva care ar putea sa le ofere traiul necesar.
In unele centre de animale este fain( mancare, apa, confort.si atentie). dar din pacate in Romania nu se mai practica aceste centre prea mult, sunt ff putine si chiar daca sunt 2\3 pe ici pe colo .chiar si acolo animalele sufera desi acei oameni nu vor sa recunoasca. dc? pentru. ca asa este rasa umana ii place sa faca rau fiintelor fara aparare. dar nu ai ce face viata este viata iarnoi trebuie sa invatam sa o traim din plin cu bune dar si cu rele!
ByehappyElly

| CenturyChild a răspuns:

Chinuirea animalelor nu exista numai in Romania, exista mai peste tot doar ca in Romania nu se iau masuri in aceasta privinta. Chinuirea unui animal poate avea ca motive : neglijarea, neinformarea, cruzimea sau boli pshihice. Nu stiu daca o lege mai severa ar stopa chinuirea animalelor dar nimeni nu se deranjeaza sa faca o lege in acest scop. Cat despre centrele pentru animale, este adevarat ca exista cateva dar marea majoritate ( daca nu chiar toate ) nu reusesc sa faca fata numarului de animale care vin si probabil din acest motiv majoritatea au niste conditii mizere.

Bondo

| FearNoEvil a răspuns:

Nu inteleg de ce se ajunge la asa ceva. Daca nu esti in stare sa ingrijesti un animal cum poti avea grija mai tarziu de un copil? Sincer, animalele mi se par mai ok decat anumiti oameni. Degeaba avem lege impotriva maltratarii animalelor daca nu este aplicata. Centrele pentru animale nu sunt alceva decat niste "abatoare" pentru caini.

regis
| regis a răspuns:

Nu pot avea o parere diferita despre chinuirea animalelor in Romania si chinuirea lor in alte tari. Centrele pentru animale sunt o solutie, desi sacrificiul e mare. Ma refer la faptul ca se cheltuie foarte multi bani cu animalele (medicamentatie, deparazitare, castrare, hrana) in timp ce oameni nenorociti trebuie sa traiasca prin diverse centre de ingrijire, in conditii mizere, doar cu varza si fasole.
Problema animalelor trebuie privita si in context. Noi romanii avem obiceiul de a copia occidentul, incercand sa facem peste noapte ce au facut ei in 50 de ani. Normal ca in Franta poti vorbi despre centre pentru animale abandonate, unde statul iti garanteaza un salariu minim de 1280 euro, dar e mult mai greu sa sa vorbesti de adaposturi pentru caini cand ai oameni fara adapost, sa deparazitezi cainii cand ai copiii (in oras) plini de purici si de paduchi, sa sterilizezi si sa tratezi cainii cand nu ai medicamente in spitalele umane iar pentru majoritatea farmacia este un fel de magazin cu produse de lux. Imi vine mereu in minte ca pentru o masina trebuie sa platesti taxe de poluare, in timp ce padurile tarii se prabusesc sub securi iar la vamile de iesire se inghesuie munti de cherestea.
Era sa uit, mai era ceva. Daca pentru a evita ca un singur copil sa fie muscat de un caine trebuie sa ucid cu sange rece si cei mai blanzi caini fara stapan, o voi face fara ezitare.

| gabitza05 a răspuns:

Eu cred ca cei care chinuie animalele sunt mai rau ca animalele.Sa invatam sa protejam ceea ce avem deja pentru a nu ajunge sa ne bucuram doar la vederea animalelor impaiate, pironite intr-un colt de muzeu!

| Andreea_8014 a răspuns:

Despre chinuirea animalelor am o parere extrem de rea...
Iar despre cenrele de animale nu e una mai buna..si eu le chinuie dar nu vor sa recunoasca...
Cel putin la mine in oras asa se face...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Existența unei legislații concrete privind protecția animalelor și tragerea la răspundere a vinovaților, cât despre centrele pentru animale ar trebui existența unor fonduri speciale care să le asigure cele necesare traiului.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Despre chinuirea animalelor am o parere proasta, despre centrele pentru animale am o parere buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Denota boala psihica a multor romani. N-au cum sa-si demonstreze puterea (pentru ca n-o au) si gasesc fiinte fragile asupra carora isi descarca frustrarile. Gigelthefirst: legea din Romanica e frectie la un picior de lemn. Aproape zilnic vezi la stiri animale maltratate si nimeni nu pateste nimic. Educatia canina e zero. Cei mai multi considera ca un caine trebuie sa stea pe lant si sa manance resturi cand stapanul alcoolic isi aminteste de el. Na, ca am luat-o razna! Scuze! M-am infocat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Puscarie si amenda poate asa ne civilizam si noi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe mine ma inspaimanta cand ma gandesc cate animale sunt chinuite in Romania asta. Eu la "oamenii" astia ca nici nu ar trebui sa le spun asa, le-as face ce le fac si ei bietelor animalutse.Am vazut mai jos o parere si cred ca are cea mai mare dreptate, ar trebui sa se faca un fel de SPCA. Dar pana o sa se ajunga asa ceva la noi, sufera saracele animale.

| salvatorul_21 a răspuns:

Deyutzza...de unde esti de la tine in oras in centrele pentru animale, ele sunt chinuite? uite nu conta cine sunt, de unde sunt, da daca tu deyutzza imi raspunzi aici pe TPU, despre centru de unde esti u, cum k chinuie animalele, iti garantez k o sa ai o alta parere de centru...pe cat posibil una pozitiva...nu?

| gratiela_8434 a răspuns:

Eo mereu cand mergeam pe autobanda... vedeam animale moarte si pe strada caine, pisici si mereu imi venea sa plang... sincer acum mai bine ii dau sa manance la u animalut sarman decat la un om pentru ca asa simt eu