| Tweener a întrebat:

Ce parere aveti despre rasa pitbull?

9 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Urati la figura, rai si periculosi, fara nici o suparare si nu vreau sa jignesc pe cei care au astfel de caini dar mie nu imi plac

| KristalPop a răspuns:

Da, am avut şi eu unul, dar nu l-am ţinut decât vreo 3 luni pentru că deja era prea agresiv. Deci îmi place rasa asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt caini de paza si se pricep bine la asta.
Imi plac mult si mi se par draguti in felul lor dur dar tot ciobanestii germani imi plac. Daca as fi la casa mea si mi-as permite sa ii hranesc si sa ii dresez mi-as lua 3 ( alb, negru si corcitura aia adorabila maro-negru ).Dar asta ramane vis laughing.

| alisuca2000 a răspuns:

Da, sunt buni, draguti (cand sunt mici) dar sunt farte rai cand cresc.Pot pune in pericol vecinii, au colti ascutiti si altceva nimic.

| Tweener explică (pentru alisuca2000):

Toti cainii au coltii ascutiti, de unde sti ca sunt foarte rai cand cresc? Daca se dezlantuie un pitbull poate pune in pericol pe oricine, nu doar vecinii (numai de ei nu imi pasa) dar ce te face sa crezi ca sunt diferiti fata de ceilalti caini?

| alisuca2000 a răspuns (pentru Tweener):

Am un vecin cu astfel de caine si a bagat 5 oameni in spital dintre care unul era sa intre in coma

| alisuca2000 a răspuns (pentru Tweener):

Si plus ca mi-ai cerut parerea eu ti-am spus-o

| dariusmazilescu a răspuns (pentru Tweener):

Am un pitbull acasă și de asta o să-ți explic. Oamenii nu cred doar despre pitbull că sunt mai răi ci și despre alte rase.Deoarece s-a zvonit ca ar avea niste probleme psihice, si așa și este.Dar nu toți.Depinde cum îi crești

| Tweener explică:

Da, dar tocmai de asta era trecuta intrebarea la conversatie, ca sa vorbim.Despre aspect nu am ce comenta daca, cuiva nu ii place cum arata un pitbull. Vroiam doar sa vad cam ce se stie despre aceasta rasa.In orice caz, vecinul tau este un retardat care nu a stiut sa-si educe cainele.Nu este un caine periculos decat daca stapanul il face agresiv.Rasa pitbull este construita genetic pentru agresivitate deosebita fata de alte animale, in special caini, dar cu agresivitate 0 fata de om.Prin ani de selectie s-a obtinut un caine gladiator, spirit de luptator care nu da in spate de la nimic dar cel mai important 0 agresivitate la oameni.Cei care ii folosesc la lupte (eu unul sunt impotriva) cum credeti ca ii despart sau stau cu ei in ring daca ar fi fost agresivi? Un pitbull nu este un caine de paza.Nu a fost folosit niciodata la asa ceva deci nu este bun pentru asta. Poate paza impotriva altor caini laughing Totusi un pitbull invatat agresiv la oameni nu tine cont de stapan, de nimic, poate ataca in orice moment, si da. face ravagii.Dar nu este vina cainelui ca asa il educa stapanul.Si eu pot educa un ciobanesc german agresiv si crede-ma ca si el ar putea ucide copii (asa sunt pitbulli cunoscuti, ucigasi de copii) doar ca un pitbull iese in evidenta la un atac pentru ca are o muscatura f puternica si are obiceiul de a face priza, adica sa muste si sa nu mai dea drumul.Un caine prea agresiv la 3 luni? La 3 luni un caine nu stie altceva decat joaca. Daca maraie, musca nu inseamna ca este agresiv laughing doar ca asa se joaca el.Al meu la fel imi rontaia degetele pana pe la 5 luni dar acum este un caine deosebit f bun cu oamenii, si straini daca aduc in casa e f fericit si curios de prezenta lor, se joaca cu orice caine care nu prezinta agresivitate fata de el.Nu ataca decat daca este muscat/marait de un caine.Sunt niste caini grozavi si asta o poate confirma orice detinator, nu acuz cei care nu stiu, pentru ca nu te poti naste invatat si mass-media spala creiere, pitbull-ul fiind o tinta a ziariastilor/reporterilor.Tocmai de asta am vrut sa deschid aceasta conversatie poate cunosteam si alt detinator de pitbull care ne poate impartasi cunostintele sale, si sa luminam putin intunericul in care a fost aruncata aceasta rasa extraordinara de caini.