| JustaLittle a întrebat:

Ce parere aveti? mie mi se pare oarecum ciudat.
Un vecin de al meu are un ciobanesc carpatin.Il tine in curte unde are un tarc special pentru el.Cainele e adult, deci e mare.De vreo luna seara ii da drumul in toata curtea,iar cand trece cineva pe drum,latra si sare pe gard (e normal,zic eu). Bine, gardul e inalt si nu poate iesi.
De ceva vreme am observat ca atunci cand trec eu nu "spune" nimic.Incet incet am inceput sa ma apropri de gardul resprectiv, iar acum 3 zile am avut curajul sa pun mana pe el (e gard prin care pot sa bag mana).Din acea seara ma joc cu el la gard,el fiind foarte bucuros cand ma vede, si trist cand plec.Ma lasa sa il trag de blana,sa ii deschid gura, sa il trag de urechi etc.Desi nu am mai interactionat NICIODATA cu el pana acum,ma accepta ca pe o stapana O.o. Ce parere aveti? De ce a facut asta? Nici stapana lui nu se apropie de el, doar sotul ei.Cand m-a vazut o prietena cum ma joc cu el si ea a incercat sa se aproprie de gard,dar la vreun metru, cainele a reactionat foarte agresiv,gata sa sar gardul sa o muste.
Aveti idee de ce e asa? Nu l-am hranit niciodata, nu e acesta motivul.

3 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Animalele simt mai bine decat oamenii energia pe care o transmite fiecare persoana.A simtit ca esti o fire iubitoare si ii place sa stea in preajma ta.

| Peridava a răspuns:

Nu era nevoie sa-l hranesti. Ciini au si ei simpatii si antipatii. Te stie de vecina, te-a mai vazut. Si atita timp cit nu i-ai facut nici un rau, esti prietena lui. Prietena, nu stapina! Noi oamenii avem o mentalitate cam ingusta. Dar sa stii ca si animalele cele mai feroce au sentimente si au nevoie de afectiune. Pastreazati-l prieten. Nu incerca sa-l "dresezi" si va fi totul bine.

| JokeruL000 a răspuns:

1.E normal sa ii dea drumul seara LOL si eu ii dau drumul
2. Poate te vede o persoana blanda sa stiti caini nu-s asa naivii isi dau seama imediat ce ai de gand
3.Sigur nu are cu cine se juca dar poate daca ti-a vazut comportamentul in curtea ta si-a dat seama ca nu ii faci rau parerea meawinking