| ReTz a întrebat:

am un Ciobanesc de Bucovina in varsta de aproape 3 luni(19 septembrie) dar mi se pare ca e prea cuminte, in sensul ca nu reusesc nicium sa maraie sau sa ma latre pe mine.Tin se precizez ca, cainele este la mine de o luna de zile dar inca din prima zi cand ii dau mancare pot sa-i bag mana in castron, pot sa-l trag de coada, pot sa-i fac orice ca nu MARAIE si nu Latra la mine nicicum.Ideea este ca eu l-am luat pentru paza si protectie in adevaratul sens al cuvantului, sta cu noi in curte, la casa.I-am facutu n tarc si ma gandesc sa-l tin mai mult pe acolo inchis dar in acelasi timp mi-e si mila de el pentru ca nu-i place deloc.Contact cu alte persoane nu are, mai ales sa-l atinga sau sa se joaca cu el nici vorba, doar eu si mama mea.Insa parerea mea este ca e prea prietenos.Astazi era un vecin in gradina, pe langa gardul nostru si lucra ceva la el in gradina, dar cainele latra acolo de mama focului numai ca ii era frica sa se apropie de gard, a trebuiit sa ma apropii eu intai ca sa vina dupa mine, probabil sa-i dau curaj.Stiu ca la cainii de talie, in special cei pentr Paza si Protectie este necesar sa fie in gena lui agresivitatea, credeti ca am luat "teapa" cumparand-ul? Indiferent daca se va face rau sau nu, eu il pastreez pentru ca ne-am atasat de el insa parca mi-ar fi placut sa fii fost mai agresiv putin, chiar si cu mine.Ce-i drept daca vede o pisica pe gard o ia la fuga si latra dupa ea, si daca intra cineva in curte si noi suntem in casa, nu-l lasa sa se apropie de usa maraie la el si PARCA vrea sa se repede la piciooare insa nu stiu ce sa zic...ASTEPT SFATURI/INDRUMARI, e oare prea mic la 3 luni? Multumesc.

2 răspunsuri:
| Eastwood a răspuns:

Ai si tu putine rabdare, dreseaza-l sa invete comenzile de baza. O sa vezi ca va da roade, si cel mai important sa manance doar de la tine!

| AniBaby a răspuns:

Daca tu crezi ca e ceva in nenregula cu el du-l la doctor!