| GrasuXX a întrebat:

Ce rasa de caine mi-ati recomanda?

Răspuns Câştigător
| Turdeanul a răspuns:

Eu iti recomand york shire e dragut jucaus si nu creste mare http://www.google.ro/......tp?/search

13 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Depinde pentru ce. Daca pentru lupte, nu-ti recomand o rasa de caini ci un control neuro, sper sa nu fie cu suparare.
Rase de caini, cica "de lupte" sunt de fapt caini foarte sensibili, de exemplu pitbulul si bull terrier, daca sunt crescuti intr-un mediu bun, devin mai mult decat niste caini, un membru foarte atasat al familiei.
Daca vrei un caine care sa fie ca un prieten pentru tine si stai la bloc, iti recomand bull terrier, cu mica atentie ca el are nevoie sa fie scos zilnic, toate speciile de terrieri sunt foarte active, daca stai la casa ii foarte bun ciobanescul german sau, ceva mai deosebit, golden retriever. Si cica asta (golden retriever-ul) este si magnet pentru gagici.winking

| AnonimKidd a răspuns:

Orice rasa ti-ai lua, orice caine, fie ca e maidanez sau nu o sa te atasezi de el. Poti cauta pe internet diferite teste pentru a afla ce rasa ti se potriveste. De exemplu acesta : http://www.litera.ro/autocolantecatei.ro/test.php

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti as recomanda un golden retriever sau ciobanesc german: jucaus, destept, ascultator, loial si bun pentru copii. Daca vrei si de paza, poti ciobanesc german.:-)

| AndradaRoxana9 a răspuns:

Bichon maltez
Bichonul este una dintre cele mai vechi rase de câini.Numele de Bichon Maltez a indus în eroare, mulți crezând că aceastâ rasă își are originile în insula Malta. Fals! Termenul " Maltez " se trage din vocabularul semitic, și înseamnă refugiu sau port, făcând referință la modul de viață pe care îl practicau strămoșii Bichonului.Bichonul maltez este un câine mic, rezistent și cu o blană mătăsoasă. Corpul lui este compact, cu oase mici, dar robust și puțin mai lung dacă este înalt. Pieptul este adânc, craniul este ușor rotunjit, ochii mari, rotunzi. Bichonul maltez are o blană mătăsoasă, cu un singur strat și este de culoare albă sau ivoriu. Dacă este ținut pentru expoziții și concursuri, atunci blana sa este lungă, ajungând până la sol, însă cei mai mulți stăpâni aleg s-o păstreze scurtă, fiind ușor de întreținut.Bichonul Maltez este un câine de companie pretabil familiilor, devotat și iubitor. Poate petrece ore întregi pe genunchii proprietarului, savurând momentele de atenție acordate.Bichonul maltez iubește copiii, însă nu e cel mai potrivit animal de companie pentru copiii foarte mici care nu înțeleg că acest cățel poate fi ușor rănit de mânuirea dură. Dacă ai un copil foarte mic și plănuiești să aduci un Bichon maltez în casă, fii atent și supraveghează interacțiunea dintre aceștia. Să-ți înveți copilașul felul în care să se poarte cu fragilul Bichon maltez. Bichonul maltez are nevoie de plimbări zilnice, iar joaca poate înlocui exercițiile însă nu poate înlocui plimbările. Cățelușii care nu au parte de plimbări zilnice pot dezvolta probleme de comportament. Bichonul maltez se bucură să zburde liber într-o zonă sigură, poate fi o curte împrejmuită. Rămâne jucăuș până la o vârstă înaintată și este foarte activ în casă.O pieptănare și periere zilnică a bichonului maltez este importantă, însă fii delicat cu blana lui mătăsoasă. Curăță-i zilnic ochii și barba pentru a preveni murdărirea. Fă-i baie sau folosește un șampon uscat în mod regulat, asigură-te că e complet uscat și cald. Curăță-i urechile și îndepărtează părul care a crescut în canalul auditiv. Ochii trebuie verificați și curățați în mod regulat. Părul din vârful capului este tăiat de obicei, pentru a nu-i intra în ochi, iar unii stăpâni optează pentru a-l prinde. Bichonul maltez năpârlește foarte puțin sau deloc și e foarte potrivit pentru persoanele alergice. Spală-l pe dinți cel puțin o dată pe săptămână. Dacă nu este obișnuit cu această procedură poți începe prin a pune puțină mâncare pentru câini pe deget, apoi folosești degetul pentru a-i curăța dantura. După ce Bishonul maltez se obișnuiește cu această procedură, poți introduce pasta de dinți, însă una destinată câinilor. Unghiile Bichonului maltez ar trebui scurtate la fiecare 2 săptămâni, în cazul în care are o suprafață dura din beton pe care să alerge, acestea se vor scurta singure.

| PiTbuLuL a răspuns:

Un pitbull sau un rottweiler.Sunt niste caini minunati stiu asta find ca am 2 pitbuli si un rottweiler.Ma distrezzz super cu ei sunt activi tot timpul au chef de ceva acum ca a venit caldura ii duc sa se scalde arunc mingea in apa si ca nebuni fug dupa ea.Sunt caini foarte foarte iubitori care isi respecta stapanul pana la moarte.Sunt caini cu o putere incredibilia care is in stare omoare pe oricine in cale daca stapanu ar fi in pericol.Eu iti recomand una din rasele astea sau ambele crede-ma nu vei regreta asta niciodata.

| NCN a răspuns:

Gen lup daca iti place mie unu imi plac au blana misto sunt mari sunt si un pic agresivi deci recomand si bafta.

| Meowww a răspuns:

Daca il vrei de compania: Shih-tzu, este foarte cuminte, jucaus, si nu strica multe. big grin

| Lucky8 a răspuns:

Bichon bolognese! EU IL ADORRRRRRR!

| AlexAlexei20 a răspuns:

Tias recomanda Beagle :) Aici ai si informatii ---> http://animale.acasa.ro/......12823.html

| AlexAlexei20 a răspuns:

Tias recomanda Beagle :) Aici ai si informatii ---> http://www.desprecaini.com/beagle-ingrijire-si-intretinere/