| janina_peter a întrebat:

Ce rasa de pisica traieste are durata medie de viata cea mai mare?

5 răspunsuri:
| DiMoDi a răspuns:

Fiica mea a primit cadou la a 8-a aniversare o siameză, care tocmai a împlinit 18 ani... din păcate nu avem pui de la ea, deaorece chiar la prima gestaţie un puiuţ greşit poziţionat a produs moartea celorlalţi iar mămica a trebuit castrată... Înafară de complicaţia de atunci de la naşterea aceea ratată, alte probleme majore nu am avut cu ea. Medicul veterinar ne-a spus că deja este foarte bătrână şi se miră şi el de "băbuţa" noastră, cât e încă de vioaie şi jucăuşă... şi mă gândesc cu groază la ce tragedie planează asupra noastră pentru viitorul apropiat! crying

| NimeniCuActe a răspuns:

Rasa de pisica, care are cea mai mare durata medie de viata se numeste American Shorthair, avand o durata medie de viata aflata undeva intre 15-20 ani.

| dicarmencitta1957 a răspuns:

Eu am am avut o pisica, siameza africana si mi-a trait 18 ani, a murit anul trecut, pentru ca orbise si slabea incontinuu.Mai am o pisicuta de la prima pe care am oprit-o. A fost o combinatie intre siameza africana cu un birmanez.Aceasta are 14 ani si deja am observat la globul ocular, ca numai este asa de senin, probabil ca o sa aiba aceeasi soarta cu cealalata.Stiu ca sunt niste picaturi, speciale pentru ele si cand o sa ma duc sa o tund o sa intreb doctorul veterinar, ce trebuie sa fac.Asa deci pisica depinde si cum o intretii si cata grija ai de ea.La tara la bunici pisicile mancau si paine goala si traiau maidanezele mama, mama, fara vaccinuri si alea, alea.

| silvia_2359 a răspuns:

Este greu de spus.Sunt multi factori in joc.De pinde de cum ai grija de ea, ce ii dai sa manance, facorul genetic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

EBA