| Sarai a întrebat:

In medie, cam cat traieste o pisica?

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Pai cam asa e, si acum unul serios, traieste cam in jur de 15 ani. Dupa 10 ani, este considerata deja batrana, si din cate am citit si eu, pisica care sa traiasca peste 30 de ani... n-am vazut.
Dar normal, depinde foarte mult de cum este ingrijita, daca noi oamenii putem murii mai repede in functie de mediul in care traim, ce mancam, cate exercitii facem, etc, asa este si la pisica, depinde cum este ingrijita.

11 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Probabil pana moare

| Sarai explică (pentru MenInShadow):

Serios? O.o Nu ma asteptam la acest raspuns... sad

| Sarai explică (pentru MenInShadow):

Asa mai mergewinking

| MenInShadow a răspuns (pentru Sarai):

Pai cam asa e, si acum unul serios, traieste cam in jur de 15 ani. Dupa 10 ani, este considerata deja batrana, si din cate am citit si eu, pisica care sa traiasca peste 30 de ani... n-am vazut.
Dar normal, depinde foarte mult de cum este ingrijita, daca noi oamenii putem murii mai repede in functie de mediul in care traim, ce mancam, cate exercitii facem, etc, asa este si la pisica, depinde cum este ingrijita.

| Latinmoon a răspuns:

15-20 de ani puppy dog eyes

| Kriss96 a răspuns:

Depinde de rasa si de cum e ingrijita. Daca este o pisica europeana (maidaneza) media este cam de 12 ani. Pentru o pisica de rasa depinde ce rasa este. Media ar fi de 15. Sunt si rase care au media in jur de 12-15 (Angora Turceasca). Sunt rase foarte longevive din firea lor. Burmaneza si Birmaneza de exemplu sunt extrem de longevive. Si trebuie sa ai grija cu ce o hranesti. Nu degeaba exista mancare superpremium.

| ImiUrascViata a răspuns:

Pisica egipteana poate atinge 20 si ceva de ani(pana in 25 daca nu ma insel cel mai mult) daca are noroc tongue. Depinde de rasa, conditii si destinul acelei pisici big grin!

| Kamwiiiiiiiii a răspuns:

15-20 ani :*

| claudiacerasela78 a răspuns:

O pisica domestica
traieste in medie 15 ani. Pisicile
vagaboande traiesc in medie 3-5
ani.

| dudulica34 a răspuns:

15 -30 de ani dar depinde de rasa unele rase au multe boli asa ca ai grija de ea!

| Adelina_Marina_2000 a răspuns:

Depinde.In medie intre 12-15 daca are conditii favorabile dar exista si unele pisici care au avut chiar si peste 30 de ani!

| 123dns321 a răspuns:

O pisica traieste in jur de 15 ani