| DonEduardo a întrebat:

Ce rase de pisici tin la stapanii lor si, de asemenea, sunt jucause cat timp sunt tinere?

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Birmanezele

| doctorandus a răspuns:

Nu stiu, mai. In general cainele este proprietatea ta, tu esti proprietatea pisicii.

| Anyo1988 a răspuns (pentru doctorandus):

Imi pare rau sa te dezamagesc dar ori ai conceptii ca bunicii nostri ( invechite si gresite ) ori ai onformatii false de undeva. Pisicile isi pot iubiii stapanul mai mult decat iti poti imagina si pot fi jucause si foarte amuzante indiferent de varsta, trebuie doar sa stii cum sa le cresti. Diferentza dintre pisici si caini este 1, cainele ii dai o bucata de paine si te iubeste o viata intreaga... pisica va trebuii sa ii castigi increderea, si dragostea, insa odata ce vei face asta va fi la fel de loiala ca un caine....am vazut cauzi in care un hotz a atacat o casa si ghici ce? pisica a fost cea care i-a salvat pe stapani sarinde pe fata atacatorului/hotz si zgariindul in ultimul hal pana cand acesta si-a luat talpasitza laughing deci pot spune Pro pisici dar si Pro caine ( desii nu sunt fan caini pentru ca am fost muscat de nenumarate ori, sunt animale agresive daca nu sunt educate/crescute corespunzator )

| Eireann a răspuns:

Ragdoll. Dar depinde cum inveti tu pisica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate rasele de pisici țin la stăpânii lor și sunt jucăușe atât timp cât stăpânii lor le arată afecțiune

| DonEduardo explică (pentru anonim_4396):

Uita-te la ce i-am scris lui De3ox.

| De3ox a răspuns:

Toate rasele de pisici, dacă știi să le oferi afecțiune.

| DonEduardo explică (pentru De3ox):

Atunci, îmi poți zice și mie cum sa o fac? Am o pisica domestic shorthair, o las sa iasă afara când vrea, o mangai, însă ea nu face decât sa doarmă toată ziua, nu ma lasă sa o iau în brate.

| Eireann a răspuns (pentru DonEduardo):

Multe pisici nu vor sa fie luate in brate. Da-i bucatele de mancare din mana, sa se obisnuiasca sa vina la tine si sa stea langa tine. Joaca-te cu ea cu pointer laser, cu ghemotoace de staniol, ciucurei - ce vezi ca o intereseaza. Nu striga, nu o certa, nu o tine in brate cu forta. Daca te lasa sa o tii in brate da-i drumul dupa cateva secunde sau cum incepe sa arate discomfort -sa nu se simta captiva.

| DonEduardo explică (pentru Eireann):

A mea nu e Ragdoll, e maidaneza. Am incercat s-o fac sa manance din mana nefortand-o, insa chiar daca pisica crapa acolo de pofta, nu voia sa manance. I-am luat o gramada de jucarii, nici alea nu o intereseaza.