| Mariuca4562 a întrebat:

Hei! Sunt nehotarata! Inaine de a va pune intrebarea vreau sa va dau detalii.
Eu si sotul meu locuim la apartament.Ne-am dori un apartament mai mare sau o casa(vila). Vrem sa ne luam un animal. Vrem un animal,, cu suflet de om,,. Daca ne-am muta la casa ne-am dori un caine, bison alb.Si un caine mare pentru paza. Daca ne mutam la bloc un bison si poate o pisicuta(am zis poate).
1.Ce sex ar trebui sa ne luam in legatura cu bisonul si cainele de paza.(fiindca daca ne luam mascul si femela nu vrem sa avem pui din 6 in 6 luni, iar daca ne luam doar masculi nu vrem sa,, cutuleasca,, ori ce femela vad)?
2.Ce rase de caini imi recomandati in legatura cu cainele de paza.(preferebil o rasa care nu lasa par, este prietenul copiilor si nu este in stare sa-si muste stapanii)?
3.Cum pot sa-l fac sa fie rau cu,, intrusii,,?
4.Si as dori multe, multe, multe sfaturi pentru cresterea bisonilor.
5.Rase de pisici potrivite pentru bloc-curte.
6. Dresarea cainilor

P.S. Iubesc animalele afectuase, ascultatoare, jucause.

Răspuns Câştigător
| Costacke a răspuns:

1) Pai pot fi masculi amandoi. Daca se cunosc de mici nu vor avea deloc probleme la maturitate. Femelele daca nu fac pui cel putin 1 data la 2 ani pot dezvolta tumori la glandele mamare.
2)Ciobanesc german sau rottweiler. DA ai citit bine rottweiler. Nu lasa chiar asa mult par. Daca il cresti de mic nu trebuie sa fii ingrijorata deoarece niciodata nu isi ataca stapanii sau mai ales copiii acestora daca acestia s-au comportat cum trebuie fata de animal.Nu trebuie rasfatat prea mult si nu trebuie sa simta vredoata ca are control asupra voastra de aceea daca are un comportament care nu este adecvat il puteti instruii atingandul putin mai tare cu cate o nuielusa( aceasta instruire trebuie inceputa cand inca nu a ajuns la maturitate), iar daca face vreo boacana trebuie atins numai si numai daca il prindeti in flagrant altfel doar va descarcati nervii pe el si acesta nici macar nu stie de ce. Sper sa nu crezi ca sunt vreun fel de sadic pentru ca am spus despre violenta, dar daca vrei ca un caine sa te respecte si sa nu fie invers este foarte necesara dar nu in 'cantitati' prea mari. Sa stii ca acestia sunt protectivi cu copiii si niste caini minunati si jucausi, iar acele bestii sunt doar vina propietarilor idioti.Rottweilerul meu este ca un copil.Cand nu suntem acasa ne asteapta in fata porti(pe dinauntru bineinteles) si daca nu ne jucam cu el pentru un timp mai indelungat intra intr-un fel de depresie.
Aceste sfaturi nu sunt neaparat pentru rottweileri ci pentru rasele mari in general (cum am mai zis, rasa nu are prea mare influneta asupra violentei cainelui ci modul in care este educat.
3) Nu trebuie sa iti faci griji in aceasta privinta deoarece pe parcurs o sa se intample de la sine.Insa un caine de paza nu poate face diferenta intre intrusi si cei pe care voi ii cunoasteti dar cainele nu. De aceea trebuie sa aiba in tarc al lui (legatul nu prea este recomandat rottweilerilor) pentru cand ai musafiri.
4) Nu am experienta in cazul cainilor ca acesta.
5) Orice rasa de pisica este potrivita oriunde.
6) Poti urmari cursuri pe youtube daca ai timp destul pentru el sau il duci la un profesionist.
Sper ca te-am ajutat!

2 răspunsuri:
| shihtzujunior a răspuns:

1.Mascul ciobanesc german si mascul bichon, pe ciobanesc german sa il pui intr-un tarc, iar bichonul intr-o cusca fara gard.
2.Ciobanesc german.
3.D-ui la dresor.
4.Trebuie tuns la varsta de un an, trebuie scos zilnic afara, spalat lunar, dresat.
5. pisica domestica-curte, persana-bloc.
6. Poti sa ii duci la Gabriel Cocu, sau uita-te pe net si dreseaza-i tu.