| lizzy125 a întrebat:

Ce responsabilitati am daca tin o pisica in casa?

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Trebuie vaccinata anual si facut carnet de sanatate, deparazitata intern la 3 luni, chiar daca nu iese afara, sterilizata sau castrat, ca sa nu ai probleme cu caldurile lor, deparazitat extern, apa proaspata tot timpul, mancare la discretie, de preferat bobite, sa aduci un stalp pentru ascutirea ghearelor in casa, daca vrei sa nu exerseze pe canapele (uneori este de ajuns o buturuga mai mare pusa in balcon, sau se pot taia ghearele cu o unghiera, cele de la labele din fata la o luna si la cele din spate la doua luni.Trebuiesc taiate doar virfurile ascutite, sa nu o doara), sa cumperi o cusca de transportat animalul la veterinar, cand este nevoie, sa cumperi o perie speciala de la pet-shop cu care sa "tesali" pisica pentru a preintampina umplerea casei de par, sa cumperi role de hartie cu lipici pentru indepartarea parului de pe haine (speciale), sa cumperi o perie mare (cat palma) cu peri naturali pentru adunarea parului de pisica de pe cuverturi sau covoare. Sunt suficiente, nu? Si desigur nisipul!

4 răspunsuri:
| overdose90 a răspuns:

Sa o inveti sa isi faca nevoile unde trebuie, cred ca e cea mai importanta responsabilitate

| aqswdefrgthyjukilo a răspuns:

Pai...mancare, schimbarea nisipului, spalarea, ...mai era ceva da nu le am in minte

| CARLA_9114 a răspuns:

Sa dai mancare special pentru pisici, sa-i pui apa in fiecare zi(asta sti si tu), sa-i pui o tavita cu nisip unde sa-si faca nevoile si sa schimbi nisipul cand trebuie, sa o duci la veterinar sa-i faca vaccinurile, sa o deparaziteze, sa-i taie gherutele, sa o perii cu o perie speciala, sa te joci cu ea daca e mica, sa o mangai in fiecare zi.Mai multe informatii afli de la veterinar. Sper sa-ti foloseasca raspunsul.

| animalul a răspuns:

Trebuie sa o duci la plimbare si tot felul.Eu nu am pisica, dar stiu ce trebuie sa fac.winking