| lauraolivia a întrebat:

Ce sa fac cu catelul meu? are o rana adanca intre gat si picior. l-a muscat cateaua mea rottweilwer si incepe sa-i puroieze si schioapata si nu are chef de nimic.nu pot sa-l duc la veterinar deoarece eu stau la sat si e foarte greu de transportat.as putea eu sa-l ajut cumva?

Răspuns Câştigător
| martha a răspuns:

Bine-ar fi sa-l vada un veterinar dar, daca nu se poate...Am patit-o si eu o data, intr-un weekend cu cainele meu cand n-am gasit niciun vet. non-stop. Dezinfecteaza-i rana de cate ori e nevoie (cu apa oxigenata ), da-i cu spray de ex. Bioxiteracor sau pune-i unguent cu antibiotic (Baneocin, tetraciclina, orice e bun ), Nu stiu cate kg are catelul tau. Sa zicem ca are 10 kg. da-i un pansament stomacal 1/4 tableta de Ortanol (desfaci capsula si-o imparti ), dupa 25-30 min da-i 1/4 dintr-o tableta de Augmentin de 1000mg dimineata si seara timp de 5 zile. Sanatate!

8 răspunsuri:
| Tourniquet a răspuns:

Saracutzul :-

| EUSIATIT a răspuns:

Daca nu l duci la veterinar va muri sigur. e un suflet si ajuta l. daca nu ai avut grija de el. nu l lasa asa. o sa ti fie greu cind vei vedea ca se chinue sa moara. va suferi mult pina isi va da sfirsitul

| Orannginna a răspuns:

Nu nu si iar nu! Mi s-a intamplat si mie...adica catelusei mele. A fost muscata si rana se comporta exact ca cea pe care ai descris'o tu. Iti spun, trebuie neaparat sa'l duci la veterinar, macar o prima vizita dupa care vezi tu cum te descurci dar trebuie sa ti'l vada un specialist. Puroiul care se strange in rana accea poate fi "compartimentat" pe sub pielea lui iar la un moment dat ii poate patrunde in sange. Este nevoie de antibiotic special si rana trebuie dezinfectata des. Si chiar daca organismul catelului tau nu se comporta la fel ca al catelusei mele si gresesc eu, totusi sfatul meu este sa'l duci la un control. Fa asta pentru el. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii cureti tot tesutul mort cu apa oxigenata si cumperi de la farmacia veterinara o crema cu antibiotic si ii pui pe rana si-l bandajezi sa nu linga crema si faci asta in fiecare zi pana se vindeca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamne-ajuta! ingrijeste-l si... sa nu-l mai lasi la inde-laba acelei "rautati' de rottweilerita; ii dorim insanatosire grabnica!

| Cleona a răspuns:

Pai mai bine te-ar ajuta si un adult! dar acolo unde e ranit sa il mai cureti cu un servetel umed, si incearca sa il faci sa bea apa si sa manance, tine-l la caldura pe o paturica si se va face mai bine chiar in cateva zile, mult succes!

| lacri a răspuns:

Cheama veterinarul satului la tine

| lauraolivia explică:

Am dus catelu la veterinar si mi-a zis cu ce sa-l dau si i-a mai trecut.acuma este vioi si chiar calca pe picior...va multumesc