| Nick_Mio_Stela_1973 a întrebat:

Ce sanse de supravietuire are o pisica otravita?

Buna seara, am un motanel bolnav, medicul a spus ca a fost otravit si este in tratament pentru cateva zile.

A facut analize, urea o are de 3 ori valoarea normala si a zis ca i-a afectat ficatul si rinichii.

Totusi, coboara din pat, se urca in pat, mananca, bea apa, iese afara, dar in rest sta molesit si miorlaie cam mult.

Isi mai poate recwni? Va multumesc frumos.

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

Da. e posibil sa isi revina.
PS: esti deplin convins/a ca veterinarul e sigur pe diagnosticul dat?

8 răspunsuri:
| Nick_Mio_Stela_1973 explică:

@gelu1970 Multumesc. Asta e problema, am inteles ca sunt multe tipuri de otravire si un tratament bun pentru un tip poate face rau la altele.

Acuma imi e nasol si de faptul ca i-au spart o vena cand a fost sa ii bage branula. L-a dat cu o crema si acum e ok acolo in afara de faptul ca e rosu.

| gelu1970 a răspuns (pentru Nick_Mio_Stela_1973):

E mai bine motanul?
cum e astazi?
incearca sa petreci mult timp cu el si sa ii oferi dragoste. o sa-ti fie recunoscator.
pe al meu l-am gasit in containerul de gunoi. avea 4-5 zile. acum are mai bine de 5 ani si e rsfatatul familiei.
tot respectul pentru persoanele ce iubesc animalele. tu esti una din ele.

| Nick_Mio_Stela_1973 explică (pentru gelu1970):

Buna seara, va multumesc pentru interes.

Astazi a fost iar la perfuzii, insa cred ca mai mult ii faceau rau.

Pana la urma am descoperit ca o transfuzie de sange ar fi buna, asa ca am fost cu el si i-am facut o transfuzie de sange. Doamnele de la HemoPet(unde i-am facut transfuzia) au zis la inceput ca ar trebui sa isi revina.

Dupa ce a terminat transfuzia, au spus ca nu prea sunt sanse deoarece ficatul si rinichii sunt foarte afectati, si ne-au dat niste pastile pentru ficat si rinichi. Au spus ca pastilele pentru rinichi ar da semne de abia peste cateva zile, insa daca nu da semne chiar si mici de imbunatatire a sanatatii din seara aceasta, este de rau.

Acum sa vedem, la perfuzii mieuna rau de tot, la transfuzie nu a mai mieunat si acum dupa ce am plecat de acolo miorlaie dar mai putin, e mai calm.

Am mai avut o pisicuta otravita recent, care era intr-o stare si mai rea(nici macar nu manca, respira greu, miroasea urat la gura) insa i-a trecut cu un tratament in vreo 2 zile.

O seara buna sa aveti, va voi tine la curent.

| gelu1970 a răspuns (pentru Nick_Mio_Stela_1973):

Multumesc. ai grija de el. nu mai stiu ce sa cred. din cate spui tu posibil sa fie otravit. insa pisicile cand mananca ceva otravit de regula vomita indata. corpul lor refuza destul de rapid ceva cu otrava.
sper sa fie mai bine maine. nu stiu cum as putea sa te ajut in privinta lui.

| Nick_Mio_Stela_1973 explică (pentru gelu1970):

Aseara am ajuns pe la 8 acasa cu el, deocamdata e mai bine. Mananca chiar daca nu mult, bea apa, face la tavita(mai mult treaba mica, treaba mare nu prea face), si doarme.

Nu mai miorlaie atat de tare si asa constant, dar mai miorlaie din cand in cand.

O zi buna.

| gelu1970 a răspuns (pentru Nick_Mio_Stela_1973):

Spui ca nu are scaun. ce anume ii dai sa manance? si in ce cantitate?

| Nick_Mio_Stela_1973 explică (pentru gelu1970):

Pana la urma a avut scaun aseara.

Pentru el am luat mai mult Hills K/D si A/D(am inteles ca sunt bune pentru asa ceva) insa a mai mancat si pateu pentru pisici Coshida.

Ca si cantitate, nu mananca nici putin, dar nici mult. Cam o farfurioara de 2 ori pe zi.

| gelu1970 a răspuns (pentru Nick_Mio_Stela_1973):

Dieta e buna. si la starea lui cred ca e pe drumul bun. mananca atat cat ii trebuie. probabil ca perioada de ingrijorare a trecut. insa continua sa-i arati ca il iubesti.