| vfb a întrebat:

Ce se intampla daca un catel de 5 luni rottweiler a inghitit o minge mica de silicon (d-aia de sare mult)?

4 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Daca maine sau poimaine mingea nu este eliminata pe cale normala ( cand face caca), te-as sfatui sa te duci la medicul veterinar deorece s-ar putea sa fi ramas in intestin si nu o poate eliminat natural, iar daca a ramas blocata e grav, nu o sa mai poata sa faca caca.

| Kriss96 a răspuns:

Teoretic (asa zic cartile de medicina veterinara) se poate bloca pe nu stiu unde prin intestin,prin stomac, iar daca e si un obiect ascutit cel mai mare risc e acela de a perfora intestinul, face hemoragie etc.
Sper ca nu ai facut un mini infarct happy
Practic probabil nu ai de ce sa-ti faci griji. Nu este nimic sigur! Eu iti zic din experienta mea, dar si la modul general din ce am auzit. Asta nu inseamna ca nu trebuie sa-l urmaresti.
Insa eu sincer nu cred ca are ce sa pateasca. Mingea nu e ascutita, iar asta e un mare noroc fiindca scapi de cea mai mare grija (perforarea stomacului/intestinului). Insa mingiuta aceea s-ar putea sa fie cam mare si sa se blocheze. La 5 luni iti imaginezi ca nu are cine stie ce intestin mare.
Exact cat de mare era mingiuta?
Trebuie sa-i urmaresti treaba mare happy La propriu. Cand isi face nevoile iei un bat si cauti mingea in gramajoara lui de rahat.
In principal ori o vomita, ori o scoate prin defecatie. Dar daca se constipa mai mult ca sigur s-a blocat mingea si trebuie dus de urgenta la veterinar!

| modjolica a răspuns:

Probabil nimic grav.O va elimina curand, totusi ar trebui sa-l vada un veterinar, nu de alta, da mai bine sa fii sigur

| Rylkas a răspuns:

Eu zic ca nu este foarte grav. Câinele(este tot rott) unui prieten a înghițit o soseta la 5 luni si n-a pățit nimic.(nici soseta n-a mai fost găsită laughing )
Dar, daca vomita sau apar complicatii iar fi bine sa faci o vizita la vet.