| IHEMM a întrebat:

De ce o minge prost umflata sare la o inaltime mai mica, in comparatie cu una bine umflata?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Din doua motive:
-are mai mult aer in comparatie cu greutatea ei;
-pielea (cauciucul su plasticul) bine umflata are o suprafata mai mica de contact cu pamantul si frecarea e mai mica.

2 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Ai premiat un raspuns cel putin suspect.Adevaratul raspuns este ca o minge umflat are o elasticitate sporita spre deosebire de o minge neumflata care va atenua contactul cu solul prin comprimare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aerul din mingea umflata mai mare are presiune mai mare.