| gabrielaa a întrebat:

Ce se intampla daca un papagal (femela)isi scarpina ciocul de bat asa cu tot cu cap! pls raspundeti-mi

Răspuns Câştigător
| i_love_you_and_i_am_cool a răspuns:

Si papagalita mea face la fel. uneori o face din plicitseala, aletori cuand e multa lume incepe sa ciripeasca si sa se frece foarte tare, medicul mi-a zis ca uneori vrea doar sa fie observata(si, apropo de papagali, stiai ca un papagal perus gandeste cat un copil de 5 ani, mi-a zis si un medic si am si citit undeva, poate asta e motivul), sau poate doar o mananca capul.papagalitei mele ii place sa fie luata in mana si sa o scarpin usor, pe sub barbita, dar ai grija, miscari lente, si usoare, si daca o iei i mana trebuie sa fi cat mai atenta, orice miscare o poate rani! papagalita mea s-a agatat odata cu pielea de pe gat intr-o sporicica de 4 cm, ff subtire, dar fiind de metal, i-a curs sange de la gat, a avut mare noroc ca i-am auzit tipetele.deci ai grija, un perus este destul de greu de ingrijit, si atunci cand se freaca cu capul de betele din colivie, are el motive

3 răspunsuri:
| Aliyaa a răspuns:

Isi scarpina ciocu ca sa si l toceasca sau pur si o mananca capul!

| laracroft a răspuns:

Cel mai probabil o mananca, si eu am un papagal si la fel face.Eu ii mai suflu in cap ca, in caz ca i-a intrat ceva in pene sa i-o scot, nu e nimic gravhappy

| Lora_6439 a răspuns:

Ei fac asa (isi freaca ciocul de toate alea) si cand sunt murdari, dupa ce au baut sau mancat ceva sau dupa ce se aranjeaza. Pentru ca vor sa fie frumosi.