| Little Kid a întrebat:

Ce spuneti? e bine sa-i pun oglinda perusului meu? dupa ce i-am luat-o din colivie a inceput sa fie foarte agresiv si nervos. poate se simtea singurcrying P. S:pupa oglinda in fiecare minut

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Perusul este un animal sociabil. Daca este singur - se invata sa socializeze cu oamenii din casa. Dar tot duce lipsa unui partener. Cand se priveste in oglinda el crede ca este altcineva si se simte bine ca are companie.
Daca ii cumperi o pereche devine mai salbatic si nu prea socializeaza cu tine. Macar pana se obisnuieste cu tine ar trebui sa ramana singur o perioada. Dupa aceea poti sa ii cumperi si o pereche.

15 răspunsuri:
| DenissaDeea a răspuns:

Mai bine ii cumperi pereche, daca e sigur si ii pui oglinda se simte amagit si va fi si mai agresisiv, chiar daca e animalut are inteligenta si intelege aproape orice, asa se va inblanzi si devine jucaus ca nu e singur...

| jani a răspuns:

Daca nu are pereche e bine sa ai pui oglinda.....ca se simte singur...

| Little Kid explică:

Mai intai il las sa se mai acomodeze cu mine, ii iau surata(perusita) si abia dupa aceea ii pun oglinda (a devenit ff trist dupa ce i-am luat oglinda.credea ca e un"tovaras" langa el)

| Lady_8039 a răspuns:

Dupa parerea mea, da happy Am avut si eu doi perusi si le-am cumparat un leagan dublu, dotat si cu doua oglinzi. Erau foarte vioi, jucausi, cantau si ciripeau si desi se pupau intre ei, isi primea si oglinda partea ei de pupici. Erau foarte simpatici. Nu gasesc nici un motiv pentru care sa iti faci griji din cauza asta sau sa-i confisti "jucaria" happy

| dyanna a răspuns:

DA! e foarte bine, si e chiar indicat sa pui oglinda in cusca perusului (mai ales daca e unul singur) deoarece el "socializeaza" intr-un fel cu imaginea lui din oglinda, de aceea "pupa" oglinda, el crede ca in spatele ei se afla un alt "tovaras" de-al lui, si incearca sa ajunga la el...este foarte bine daca, de asemenea, pui de exemplu o imagine cu un perus pe spatele coliviei... (luata dintr-o revista)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, pentru ca el credea ca este cineva langa el.se vedea pe el insusi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca este singur este bine sa ii pui oglinda in cazul in care nu ai crea sa ii iei o femela papagalului tau ca sa faca pui. dar chiar daca sunt doi este bine sa au oglinda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da e bine si ppentru k daca sunt 2 un mascul i femela ei se vor vedea in oglinda si ii va face concurenta mascululuilaughing...asta am auzit si functioneaza acum am niste perusi mici de 2 zile :X...sunt divinihappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu spun ca e bine sa aiba oglinda in colivie, pentru ca si eu am un perus si i-am pus oglinda. Cind se uita in oglinda e foarte fericit si se apuca de cantat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da e foarte bine sa ii pui o oglinda ca sa nu se simta singur daca vei cumpara o femela ar putea sa nu o accepte la inceput deoarece e noua si daca se vor intelege in timp o sa o iubeasca mai mult pe ea decat pe tine o sa ii acorde mai multa atentie ei daca u vrei sai iei o femela mai bine ai incerca sa petreci mai mult timp cu el trebuie sa fi foarte atasata si sa ii oferi multa dragoste o sa vezi ca un perus poate fi extrem de iubitor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi bine sa i iei o pereche pentru a avea companie.Papagalilor nu le place sa fie singuri de aceea au nevoie de cineva cu care sa vorbeasca si sa se joace. Daca ai baiat e preferabil sa i iei o fetita, iar daca e fata un baiat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu e bine sa i pui o oglinda pentru ca daca ii vei pune nu te va mai baga in seama.Am si eu perus si stiu cum e.De cand i am scos oglinda a invatat sa vb cateva cuvinte, a invatat sa pupe asa ca sa nu i pui oglinda

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sti am si eu doi perusi dar la inceput a fost doar unul si a fost tare singur. Cel mai bine e sa i cumperi un nou partener de joaca dar sa fie de sex opus

| onlychengs a răspuns:

Am si eu un perus, si ii pun oglida, daca o scapa incepe sa tipe, sa se pimbe prin colivie, se urca peste tot, am avut un mascul, si acsta e mascul dar l-a omorat, si na, acum i-am pus oglida.
Oglinda este ca un partener pentru perusul tau, si al meu o ciupeste, stii ca atunci cand ii pui oglinda si el se uita in aceasta si vrea s-o bata si/sau se joaca cu ea.
Nu e ceva neobisnuit, daca pui un/o papagal/lita in fata uni oglinzi o bate, pe scurt se simte singur cand nu are oglinda!
Funda?

| andalutza a răspuns:

Ar trebuii sa cumperi si o femela.Atunci poate se va intelege mai bine deoarece spui ca pupa oglinda in fiecare minut. P. Stongueoate vor face si niste peruseilove struck