| HermiiDaciii a întrebat:

Ceao. Alimentatia cainelui trebuie in fiecare zi sa fie acelasi fel de mancare (ex: 07:00 >- royal canin, 12:00 >- royal canin, 17:00 >- royal canin, 21:00 >- royal canin) sau trebuie la fiecare ora alt fel de mancare (ex: 07:00 >- mancare umeda, 12:00 >- mancare uscata, 17:00 >- carne de pui/vita/porc, 21:00 >- mancare semiuda). Si cam cate g de mancare se pune unui caine sub 5 kg?

2 răspunsuri:
| manuelaaa a răspuns:

Buna anda:)! Alimentatia cainelui trebuie sa fie una echilibrata, sanatoasa.Pentru a se forma echilibrul perfect,cainele,are nevoie de mai multe feluri de hrana uscata,amestecate(de exemmplu: pedigree+royal canin+pro plan,toate intr-un castron) -asa se pastreaza o parte a echilibrului,caci cainele isi ia din fiecare proteinele necesare cresterii( nici o mancare nu este completa- desi abunda in lipide, ramane putin spatiu in proteine-de exemplu) si dezvoltarii armonioase.
Mancarea umeda sa da cainelui o data pe zi, preferabil la ora 17:00(la masa de mijloc), pentru a intarii in special tranzitul intestinal.
Cainilor de sub 5 kg li se umple aproximativ un castron mic (de aluminiu)(gen: http://www.google.ro/......tp?/imgres ) umplut trei sferturi(adica un sfert gol). Scuze ca nu stiu sa iti spun exact in grame:D.
In concluzie: cerealele canine se amesteca intre ele iar mancarea umeda se da odata pe zi.Intre mese mai poti sa ii dai catelului tau resturi,carne,denta-stix, biscuiti deoarece pentru el acestea inseamna doar mici placeri,care nu duc la obezitate.
Sper ca te-am ajutat!:*
P.s: ai grija la resturi-fara lapte,ciocolata, struguri, carne de pui sau de peste.

| Dedeliciouss a răspuns:

Nu trebuie sa ii dai neaparat aceeasi mancare.
Depinde de rasa. Daca e bichon nu ii da dulciuri sau mancare de-a noastra (a oamenilor) pentru ca ii va cadea blana.
In schimb ii pui intr-un castron mancarea lui si in altul apa.
El se va duce la acele castroane si va bea si va manca cand ii va fi foame.
Nu trebuie sa ii dai neaparat aceeasi mancare.cum am mai zis.