| Rose_2860 a întrebat:

Cei care aveti chinchila poate imi dati cateva detalii despre cresterea acestora pentru ca as vrea sa imi iau una. Si m-ar interesa si cata mizeriehee hee ca eu am o problema cu asta.

2 răspunsuri:
| eugem35 a răspuns:

Mare atentie se hranesc noaptea si au cea mai scumpa blanita apa trebuie sa aiba proaspata si putin otet de mer in ea nu le trebuie caldura mare trebuie un nisip special pentru ca ele sa faca baita in nisip si mizerie fac ca si iepuri si trebuie sa le faci curat zilnic sunt animale foarte curate fac patru pui la o fatare si gestatia dureaza 112zile dac ai pereche manca fan curat si se gaseste mancare speciala pentru ele la magazin in rest trebuie sa ai grija de ele sa le facu un loc pentru ele si sa nu ai pisica ca le vaneaza si le manaca

| MalinaH a răspuns:

Ei bine cred ca ar trebui sa ii faci o cusca afara si sa pui fan in ea apoi o sa cureti cu grebluta mizeria.trebuie sa ii pui intr-o farfurioara apa si sa ii dai ce manaca iepurii de obicei iarba si legume. nu fac chiar atata mizerie numai sa nu il lasi in preajma revistelor ca le roade si nici liber prin curte ca nu il mai prinzi si daca ai caine o sa se ia dupa chinchila. si sa nu il pui mascul cu mascul in cusca c aeu asa m-a facut si so batut pana unu dintre ei o murit.in rest is foarte draguti.