| quake a întrebat:

Cine are dog de bourdeux, cane corso, rotweiler sau pitbul sa-mi zica cum se comporta si ce caine mi-ati recomanda dintre acestia de mai sus dau fundita promit si am si o sora de 5 ani dintre rasele de mai sus care se intelege mai bine cu copii?

Răspuns Câştigător
| kittysweet a răspuns:

Eu iti recomand Dog de Bourdeaux sunt foarte iubitori te sfatuiesc sa iti iei acest caine se intelege si cu bebelusii si cu copiii de varsta surioarei tale eu am Dog de Bourdeaux si am si un frate de 4 ani Si se intelege foarte bine cu el! Sper ca te-am autat!

6 răspunsuri:
| Kennysa a răspuns:

Rotweiler:-Aspect:blana scurta,deasa,corp puternic,masiv si acletic,nas mare,negru,urechile lasate in jos in foarma de triunghi,cap mare si latit,ochi blanzi.
-Caracter:inteligent,puternic,devotat,curajos,calm,increzator,rezistent la durere,protector,agresiv cu cainii dar reactioneaza bine cu alte animale,trebuie un dresaj ferm si atent altfel poate deveni foarte agresiv.
Pitbull:-Aspect:blana scurta,groasa,deasa,lucioasa si putin fina,cap lat,ochi rotunzi si mari,robust si agil,gat puternic,coada subtire si ascutita,labe subtiri dar stabile.
-Caracter:Agresiv cu animalele,vesel,curajos,loial,politicos,acriv,jucaus,ascultator,se ataseaza foarte repede de stapan,protector,incapatanat,necesita multa atentie,ii trebuie un dresaj ferm.
Dog De Bourdeux:-Aspect:Blana scurta,cap mare si lat,piele ridicata pe falci si frunte,corp masiv,buza superioara atarna de pana peste mandibula,urechile lasate in jos,gusa proeminenta,labe puternice.
-Caracterbig grinevoatat,calm,loial,bland cu copii,dominator,agresiv cu strainii,rabdator,curajos,puternic,saliveaza,sforaie,agresiv cu alti caini.
Cane Corso:-Aspect:Corp masiv,elegant,musculos,buza superioara atarna peste mandibula,blana deasa,scurta,lucioasa,piele groasa,gat usor arcuit.
-Caractertonguerotrector,activ,foarte loial,foarte inteligent,afectuos,iubeste copii,este agresiv cu strainii si cu alti caini,trebuie un dresaj ferm, este echilibrat.
Bafta la alegere, toti sunt minunati acum decizia iti apartine!

| InstinctPr3ciS a răspuns:

Toti acesti caini fac parte din rasele molosoide.
Niciunu din acesti caini nu trebuie lasati nesupravegheati in preajma unui copil, pentru ca ii poate trantii din greseala prin joaca lor mai puternica.
Dog de bordeaux - Nu o sa te deranjeze cam mult, o sa fie linistit intr-un colt unde sa obisnuit el si nu te va baga in seama pana nu il vei chema tu, iubeste copii si ii protejeaza, deci iti va iubii sora la fel ca pe tine si o va proteja.
Cane Corso - un caine care se adapteaza foarte repede la viata de apartement si nu va intentiona sa faca prostioare, el iubeste copii si incearca sa ii apere, deci si acest caine iti va iubi si proteja sora ca pe tine.
Rottweiler - un caine care este foarte bun pentru paza, este un caine inascut pentru a pazi, cu toate astea este foarte iubitor cu stapanul si copii, si ii va proteja la fel ca cei 2 caini de mai sus.
Pitbull - in ciuda celor spuse ca acest caine ar fi agresiv cu oameni nu este asa, acest caine iubeste foarte mult oameni si mai ales copii, in america are numele de doica datorita iubiri lor pentru copii, acest caine iti va proteja sora cum te va proteja si pe tine, dar nu uita acest caine nu trebuie sa il cumperi daca nai experienta necesara, deoarece este un caine cu un comportament mai special si are un spirit dominant si mereu va intra in conflict cu alti caini daca nu este educat de mic.
Succes

| InstinctPr3ciS a răspuns:

Toti sunt caini iubitori si devotati stapanului, isi vor proteja stapanul pana la moarte.
Sunt foarte usor de dresat, si foarte destepti, au o putere mare, mai ales pitbullul care este clasat de catre oameni experti in caini ca fiind cel mai puternic caine.
Uite un clasament care este mai potrivit pentru casa:
1- Dog de bordeaux pentru ca este foarte linistit.
2- Pitbull deoarece ii place sa faca pe placul stapanului si va incerca sa stea cuminte.
3- Cane corso pentru ca odata ce este in apartement isi schimba comportamentul fata de comportamentul de afara si devine linistit.
4- Rottwailer l-am clasat pe ultimul loc nu ca nu-mi place rasa sau altceva, am avut toate rasele spuse de tine + boxer, dar rottweiler este mai mult un caine pentru paza si ii va fi putin mai greu sa se acomodeze, dar totusi si el va avea un comportament destul de bun.
Succes.

| LoveWithoutInhibitions a răspuns:

Si eu am un rottweiler si se comporta super si cu mine si cu sora mea (9 ani), il avem de mic, avea o zii cand l`am luat, deoarece mama sa fiind la prima nastere, a mancat niste catei, si am reusit sa il salvam pe acesta care il avem noi, l`am adus acasa si l`am crescut si e un caine deosebit! Eu rottweiler iti recomand! Sper ca ti-a folosit raspunsul meu! O zii buna!

| danny15 a răspuns:

Cat ma pricep in caini atat stiu ca toti se comporta foarte bine, cat timp nu i bati, ii neglijezi si chesti denastea,

| iosif1 a răspuns:

CANE corso este un caine foarte bun de paza intrece pitbull si dog de bordeaux este inteligent linistit si cu copii este foarte atent nu ii musca se joaca cu iei sunt caini care merita sa ii ai By Noname