| JulesDC a întrebat:

Cine ma poate ajuta cu ceva in legatura cu developarea pozelor? Vreau sa imi scot niste poze in format 10x15 si imi taie din poze, cine stie ce trebuie sa fac sa nu imi mai taie din ele. (mentionez ca voi da comanda online)

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pur si simplu, dai comanda cu mentiunea sa se vada pozele in intregime.
Cei care vor tipari pozele vor ajusta continutul la latimea de 10 cm, iar ce ramane in plus pe lungime (alb) le poti taia cu o foarfeca.

| JulesDC explică (pentru Bula):

Sper sa fie bine..ca sunt 150 si ceva de poze

| Bula a răspuns (pentru JulesDC):

Practic, e posibil sa ti le taie deja ei, direct la dimensiune.
Neaparat sa faci mentiunea de INTREGIME, sa nu-ti taie din poza pentru "ajustare" la 15:10!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu dai informația completă. Dacă sunt prea mari, e simplu pentru că se pot micșora ușor din windows „fotografii" sau din paintbrush sau orice alt program de editare poze, dar dacă nu corespunde raportul de lungime x lățime, nu prea ai ce le face decât dacă modifici raportul de 10x15. Dacă vrei să păstrezi această dimensiune, ori tai din margini, ori le lași așa dar pozele se vor deforma (vor deveni prea alungite sau prea turtite).