| Adrian_Adi_1995_yPVt a întrebat:

Cine poate sa-mi spuna cum sa le dau lapte si cu ce sa le dau la pui de iepure de 2 zile ca lea murit mama dupa ce ia fatat

Răspuns Câştigător
| Varzan_Claudiu_1991 a răspuns:

Condoleante!:)) Cum ingrjiesti puii de iepure: Hrana adecvata pentru nou-nascuti

Chiar daca nu sunt la fel de comuni precum pisicile si cainii, iepurii reprezinta alegerea unui numar ridicat de iubitori de animale.

Daca vrei sa cresti iepuri in captivitate, imediat dupa ce acestia s-au nascut, este esential sa fii la curent cu hrana adecvata varstei lor si conditiilor de trai.

Ingrjirea puilor de iepure presupune plasarea lor intr-un mediu steril, calduros si comod: un cos sau o cutie in care ai introdus bucati de vata poate fi solutia ideala. Asigura-te, de asemenea, ca puii de iepure beneficiaza de o temperatura constanta, cuprinsa intre circa 20 si 22 grade Celsius - in acest sens, utile ar putea fi pernutele electrice. In plus, este important sa acoperi cosul, respectiv, cutia, cu o patura sau un prosop, pentru a evita ca puii sa fie deranjati. Nu in ultimul rand, plaseaza-i intr-o zona linistita si tine-i in brate doar atunci cand ii hranesti.

Alimentatia puilor de iepure nou-nascuti

In cazul in care puii de iepure cresc fara mama lor, este important sa alegi alimentatia potrivita, menita sa inlocuiasca, intr-o prima faza, laptele de mama.

Nu este indicat sa le oferi puilor de iepure lapte de vaca. In schimb, hraneste-i cu un inlocuitor de lapte pentru pisici pe care il poti cumpara din farmaciile veterinare.Intrucat, dintre toate mamiferele, laptele de iepure are cel mai ridicat nivel de calorii, amesteca portia de inlocuitor de lapte pentru pisici (5 - 30 ml) cu o lingura de smantana.

Cele mai comune probleme medicale la iepuri

Pentru a mari sansele de supravietuire ale puilor de iepure, este recomandat sa adaugi capsule de acidophilus in amestecul de inlocuitor de lapte de pisici. Acestea vor ajuta la mentinerea echilibrului bacterian in interiorul stomacului sensibil al puilor de iepure.

Cantitatea de hrana

Pentru iepurii care la maturitate ating o greutate de circa 2-3 kg, iata care este cantitatea de hrana pe care trebuie sa le-o oferi zi de zi:
nou-nascuti: 5 ml inlocuitor de lapte pentru pisici, plus 1/2 capsula de acidophilus
1 saptamana: 10-15 ml, 1/2 capsula de acidophilus
2 saptamani: 26-30 ml, 1 capsula de acidophilus
3-4 saptamani (daca puii sunt intarcati la 4 saptamani): 30 ml, 1 capsula de acidophilus.

Frecventa hranirii

Puii de iepure abia nascuti nu trebuie hraniti de mai mult de 2 ori pe zi. Atunci cand mama lor este prezenta, puii primesc hrana o singura data pe zi, insa, dat fiind faptul ca inlocuitorul de lapte pentru pisici nu este la fel de consistent precum laptele de iepure, ar putea fi necesara hranirea in doua reprize zilnice. Tine cont de faptul ca alimentatia in exces este una dintre principalele cauze ale decesului puilor de iepure crescuti in captivitate!

Metode de hranire

Pentru a hrani puii nou-nascuti, vei avea nevoie de o pipeta, de o seringa sterila sau de un biberon, primele doua variante fiind mai usor de manevrat. Atunci cand sunt hraniti de mama lor, puii de iepure stau intinsi pe spate - ideal ar fi sa imiti aceeasi pozitie, pentru a-i incuraja sa manance. Evita sa fortezi puii sa manance mai mult decat au nevoie sau sa ii grabesti - daca nu ii lasi sa se hraneasca in ritmul lor, risca sa se sufoce din cauza laptelui aspirat si ajuns in plamani.

http://www.animale.ro/......ou-nascuti

4 răspunsuri:
| irinuk28 a răspuns:

Incearca cu seringa sterila dar bineinteles fara ac.Ar trebui sa functioneze.Biberonul e putin cam mare pentru puii de iepure nou nascuti.Bafta!

| User2 a răspuns:

Cu biberonul..asa fac eu

| Adrian_Adi_1995_yPVt explică (pentru User2):

Ti-ai facut sau ai cumparat?

| Varzan_Claudiu_1991 a răspuns (pentru Adrian_Adi_1995_yPVt):

Condoleante!:)) Cum ingrjiesti puii de iepure: Hrana adecvata pentru nou-nascuti

Chiar daca nu sunt la fel de comuni precum pisicile si cainii, iepurii reprezinta alegerea unui numar ridicat de iubitori de animale.

Daca vrei sa cresti iepuri in captivitate, imediat dupa ce acestia s-au nascut, este esential sa fii la curent cu hrana adecvata varstei lor si conditiilor de trai.

Ingrjirea puilor de iepure presupune plasarea lor intr-un mediu steril, calduros si comod: un cos sau o cutie in care ai introdus bucati de vata poate fi solutia ideala. Asigura-te, de asemenea, ca puii de iepure beneficiaza de o temperatura constanta, cuprinsa intre circa 20 si 22 grade Celsius - in acest sens, utile ar putea fi pernutele electrice. In plus, este important sa acoperi cosul, respectiv, cutia, cu o patura sau un prosop, pentru a evita ca puii sa fie deranjati. Nu in ultimul rand, plaseaza-i intr-o zona linistita si tine-i in brate doar atunci cand ii hranesti.

Alimentatia puilor de iepure nou-nascuti

In cazul in care puii de iepure cresc fara mama lor, este important sa alegi alimentatia potrivita, menita sa inlocuiasca, intr-o prima faza, laptele de mama.

Nu este indicat sa le oferi puilor de iepure lapte de vaca. In schimb, hraneste-i cu un inlocuitor de lapte pentru pisici pe care il poti cumpara din farmaciile veterinare.Intrucat, dintre toate mamiferele, laptele de iepure are cel mai ridicat nivel de calorii, amesteca portia de inlocuitor de lapte pentru pisici (5 - 30 ml) cu o lingura de smantana.

Cele mai comune probleme medicale la iepuri

Pentru a mari sansele de supravietuire ale puilor de iepure, este recomandat sa adaugi capsule de acidophilus in amestecul de inlocuitor de lapte de pisici. Acestea vor ajuta la mentinerea echilibrului bacterian in interiorul stomacului sensibil al puilor de iepure.

Cantitatea de hrana

Pentru iepurii care la maturitate ating o greutate de circa 2-3 kg, iata care este cantitatea de hrana pe care trebuie sa le-o oferi zi de zi:
nou-nascuti: 5 ml inlocuitor de lapte pentru pisici, plus 1/2 capsula de acidophilus
1 saptamana: 10-15 ml, 1/2 capsula de acidophilus
2 saptamani: 26-30 ml, 1 capsula de acidophilus
3-4 saptamani (daca puii sunt intarcati la 4 saptamani): 30 ml, 1 capsula de acidophilus.

Frecventa hranirii

Puii de iepure abia nascuti nu trebuie hraniti de mai mult de 2 ori pe zi. Atunci cand mama lor este prezenta, puii primesc hrana o singura data pe zi, insa, dat fiind faptul ca inlocuitorul de lapte pentru pisici nu este la fel de consistent precum laptele de iepure, ar putea fi necesara hranirea in doua reprize zilnice. Tine cont de faptul ca alimentatia in exces este una dintre principalele cauze ale decesului puilor de iepure crescuti in captivitate!

Metode de hranire

Pentru a hrani puii nou-nascuti, vei avea nevoie de o pipeta, de o seringa sterila sau de un biberon, primele doua variante fiind mai usor de manevrat. Atunci cand sunt hraniti de mama lor, puii de iepure stau intinsi pe spate - ideal ar fi sa imiti aceeasi pozitie, pentru a-i incuraja sa manance. Evita sa fortezi puii sa manance mai mult decat au nevoie sau sa ii grabesti - daca nu ii lasi sa se hraneasca in ritmul lor, risca sa se sufoce din cauza laptelui aspirat si ajuns in plamani.

http://www.animale.ro/......ou-nascuti

| Cristian_Gritcan_2001 a răspuns:

Sustin si eu ideea cu beberonul. poti sa il cumperi, sau chiar sa il faci din o suzeta si o sticla. Succes!