| Sline a întrebat:

.. acum cateva zile mi-a fatat o iepuroaica si mi-a fatat pui morti se poate sa fi murit de la lipsa de apa? adevarul este ca nu prea au apa...

3 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Nu din lipsa apei.
Poate din lipsa nutrientilor din mangarea, in perioada gestatiei dar si pe parcursul alaptarii, iepuroaica are nevoie de multe minerale si vitamine, adica ii trebuie o mancare diversificata ( dar care contine si lichide, cum ar fi morcovele, daca mancarea pe care i-o dai este saraca in lichide, atunci are nevoie si de apa).
Dar poate sa ii mai fete morti si din alte cauze, cum ar fi, o boala genetica, organele nu erau complet dezvoltate, sau poate au murit in timpul nasterii ( daca era la prima fatare, mama iepure nu este atat de experimentata).

| Sline explică (pentru LaLaura):

Pai mancatre are multa si nu este la prima fatare

| LaLaura a răspuns (pentru Sline):

Da, dar mancarea calitativ conteaza, nu cantitativ. Deci iepurele gestant are nevoie de lucerna, morcovi, telina, salata verde, patrunjel, mere, castraveti, dar si o mancare uscata ( iar daca este mancarea uscata, trebuie musai apa la indemana pentru a preveni deshidratarea)

| Sline explică (pentru LaLaura):

Deci se poate din cauza lucernei sa fie?

| LaLaura a răspuns (pentru Sline):

I-ai dat sau nu lucerna? daca nu, si ea a contribuit ( dar nu doar ea) pentru mama iepure are nevoie de multe minarele si vitamine ca puii sa creasca sanatosi.

| bistrita1984 a răspuns:

Nu din lipsa apei, din lipsa apei daca nu are la fatare ii mamanca alte iepuroaice, ia fatat mortii din alte cauze

| Ade112 a răspuns:

Buna! Exista inca un motiv de la care puii pot muri si anume : daca iepuroaica si iepuroiul erau frati atunci puii nu supravietuiesc.

| Sline explică (pentru Ade112):

Nu sunt frati