| ChrisNOW a întrebat:

Cine stie, care este cel mai bun sampon anti-purici pentru caini?

4 răspunsuri:
| karsivan a răspuns:

Toate sunt bune dar trebuie sa stii ca doar omoara puricii pe loc dar dupa aceea cainele nu este protejat mai trebuie sa=i pui pipeta antipurici ca sa nu mai ia altii.

| Danişor a răspuns:

Salut! pai poti intreaba la un magazin de animale, iar ei iti vor explica si cum sa il folosesti, cat costa, etc... Mult noroc!

| Exaizo a răspuns:

Intreaba la un magazin de animale, iar ei iti vor explica si cum sa il folosesti, cat costa, etc.

| Yasemyn a răspuns:

Buna!
Eu fac sampunul acasa pentru catelul meu (il fac de 1 an samponul si nu are purici deloc)
Uite reteta laughing
1. Masoara jumatate de litru de sapun lichid din ulei de masline (sapun Castile) si pune-l intr-un bol. Sapunul Castile poate fi achizitionat de la magazinele naturiste sau poate fi facut acasa.

2. Adauga 5 picaturi din uleiul esential de lavanda si 5 picaturi din uleiul esential de lemn de cedru.

3. Peste toate acestea stoarce jumatatea de lamaie si amesteca bine cu o lingura.
Foloseste acest sampon pentru catei o data la doua-trei luni. Daca iti speli cainele mai des decat atat cu acest sampon impotriva puricilor, acesta poate sa ii afecteze uleiul natural din blanita si sa ii deregleze ph-ul pielii. laughing
Usturoiul previne in mod natural aparitia puricilor. E recomandat ca de doua ori pe saptamana sa-i dai cainelui jumatate de catel de usturoi, pentru a tine la distanta puricii. happy
Ai multa grija atunci cand iti speli animalutul sa nu ii intre sampon in ochi deoarece acesta este iritant pentru ochii sensibili ai cainelui.
Dar daca vrei neaparat ceva din comert, mergi la un control la un veterinar, el iti v-a spune mai bine ce sampon este bun pentru el!
Bafta kiss