| ChrisstinaXdddddddd a întrebat:

Ce imi recomandati sa iau pentru un catel pui de 1 luna si ceva: zgarda anti-purici sau sampon. Cat costa fiecare, ce fel de sampon?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ambele, e bine sa aiba o zgarda de purici, dar si sampon.
Mai exista varianta cu spray-ul. Se pulverizeaza de atatea ori cate kilograme are catelul.
Nu prea stiu macile, dar la petshop sigur te vor lamuri ce e mai bun.
Iti ziceam de ambele, pentru ca samponul doar il scapa de puricii si ouale pe care deja le are, zgarda mai inlatura putin(putin) din pericolul de a lua din nou.

| ChrisstinaXdddddddd explică (pentru anonim_4396):

Doar la petshop, la farmacia veterinara nu are?

| anonim_4396 a răspuns (pentru ChrisstinaXdddddddd):

Ba da.

5 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

In mod normal nu e indicat sa speli catelul sau pisica pana nu are minim 6 luni.
Doar in cazuri extreme gen: daca s-a bagat intr-o balta cu noroi si miroase urat, cu samponul trebuie dat pe corp dar sa nu ajunga la gat, urechi si cap.
In urechi nici atat, mai bine ar fi dus la veterinar pentru al curata bine si cu mare atentie in urechi..Costa in jur de 10 lei.
Dar cu un betisor pe la inceputul urechii se poate scoate mizeriile, timpanele lor se pot sparge foarte usor si va avea dureri imense.
Zgarda anti - purici profesionala e undeva la 60 de lei, e cea mai indicata, cea la 20 de lei nu isi face efectul.
Un sampon bun de catei e 20 lei.

| Mihai_Vlad_1998 a răspuns:

Catelusa mea din rasa Rottweiler are niste fiole cu o substanta verde in ea si o rupi un pic la capatul fiolei si o pui dupa gat acea substanta dupa 24 de ore purici mor si apoi ai faci o baie calda.Eu nu ti-as recomanda o zgarda fiindca daca mai ai alte animale de companie s-ar putea sa se joace si din greseala sa muste zgarda sau sa o linga si apar unele probleme.Cat despre sampon trebuie sa ai foarte mare grija sa nu se linga atunci cand ai faci baie sau sai intre in urechi, nas, ochi.Succes.Funda.

| AndreeutzaDeea a răspuns:

Zgarda tine 3-4 luni,un sampon anti purici,ai grija zgarda sa nu atinga apa ca isi pierde praful sau asa ceva si poti sa o arunci, ar putea sa iti dea si o fiola care odata intrata in corp omoara toti puricii cand sug sangele, se pune la ceafa dar mai bine sa iti puna vanzatorul sau medicul veterinar, daca nu e administrata corect degeaba o sa o mai cumperi, dar nu stiu daca e prea mic...intreaba si tu, succes!