| PsyhoChild a întrebat:

Ce solutii imi recomandati pentru eliminarea purecilor de pe caini? Am incercat cu zgarzi anti purici si cu otrava lichida pe care i-o pun pe gat dar nu merge.Un sampon ceva. Spunet-mi o marca care a mers la cainii vostri!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| MihaelaDart a răspuns:

Mi-e imposibil sa cred ca pana acum ce i-ai cumparat nu si-a facut efectul. Poate te-ai intrebat ca nu puricii is de vina si poate ca are o alergie de piele, zic si eu!
O zgarda de purici se alege in functie de kilograme si varsta cainelui, daca o iei prea mica fata de kg pe care le are, nu-si face efectul deloc pe care l-ai fi asteptat, daca este pentru caini mai mari, atunci efectele pot fi daunatoare cainelui tau daca acesta este de talie medie sau mica.
Uneori te ghidezi si dupa pret, in sensul sa fie mai scumput dar efectele sa apara.
Samponul nu are tendita de a elimina pentru o perioada mare, ci doar sa ii elimine pe moment. Mergi la un petshop si ia spray care se da pe blanita cainelui pe toata suprafata corpului.
A mea are 13 kg si lesa ei anti-purici si capuse este pentru caini intre 10-20 kg si nu are nici o treaba, am luat-o de la un petshop din Kaufland din exterior, a fost in jur de 25 lei.
Cu toate astea i-am mai luat niste vitamine care aveau la baza si usturoiul pentru stralucirea blanitei, ingrijirea pielii si tinea la departarea capusele si puricii, le-am comandat de pe Vitacost.com (un site american cu livrare si pentru Europa).
Cateaua mea foloseste un sampon pentru stralucirea parului, nu si pentru purici. Un caine te talie medie se spala o data la 3-4 luni, daca al tau e de talie mica sau mare e bine sa te interesezi cand faci o vizita la un petshop sau la veterinar si-ti va spune. Iar dupa baie nu se pune niciodata picaturi sau zgarda anti-purici, deoarece ii provoaca o reactie de mancarime, poate provoca alergia, este bine sa o pui abia dupa ce se inchid porii.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru MihaelaDart):

Ma scuzi ca-mi permit o intrebare:ca vad ca te pricepi!
La oameni ar avea efect o astfel de zgarda? Caci uneori, ma mai duc prin locuri insalubre! Vorbesc foarte serios si vreau sa fiu tratat la fel! Pe de alta parte, am detinut un caine cu pedigree, un canish imperial. L-am invatat de mic sa rabde spalarea, chiar ii placea spre sfarsitul vietii! a murit la 19 ani.
Mi-a sfasiat sufletul, ranit si acum. Dar asta e alta ploveste! Voiam sa zic ca-l spalam cu sampon de urzica in fiecare zi! Era IMPECABIL!

| MihaelaDart a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nu-s medic sa-ti raspund ce efect are asupra oamenilor, intreaba unul de specialitate si vei avea raspunsul garantat.
Din ceea ce am spus mai sus, informatiile sunt preluate de la oameni de specialitate pe care m-au indrumat sa le aplic catelului meu.

5 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Mergi la Medicina plantelor și cere Calipso. Normal e pentru gândacii de colorat la cultura de cartofi dar face minuni și la purici. O fiola e vreo 4 lei. Zice sa o diluează cu 10 litri apa. Pentru siguranța folosești doar 5 litri apa

| PsyhoChild explică (pentru Bacemi):

De pe eMAG ce pot cumpara?

| Bacemi a răspuns (pentru PsyhoChild):

N-am idee.